Aktiebolag Lysekil 56 sökningar
Biax AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
223 tkr
−7,1 %32,3 %
−10,6 p.e.12,6 %
+0,9 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 223 | 240 | 184 | 183 | 190 | 194 | 136 | 245 |
| Rörelseresultat | 72 | 103 | 38 | 17 | 48 | 29 | −48 | 92 |
| Årets resultat | 16 | 22 | −32 | 86 | 11 | −6 | −48 | 92 |
| Eget kapital | 291 | 275 | 253 | 286 | 200 | 189 | 196 | 243 |
| Balansomslutning | 2 317 | 2 349 | 2 382 | 2 480 | 2 558 | 2 675 | 2 722 | 2 784 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 223 | 240 | 184 | 183 | 190 | 194 | 136 | 245 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 69 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 67 | 67 | 69 | 70 | 70 | 70 | 0 | 66 |
| Övriga externa kostnader | 85 | 14 | 78 | 96 | 90 | 98 | 116 | 86 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −56 | 1 | — | 18 | 3 | 1 | — |
| Rörelseresultat | 72 | 103 | 38 | 17 | 48 | 29 | −48 | 92 |
| Räntekostnader | 56 | 82 | 70 | 38 | 38 | 35 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 16 | 22 | −32 | 86 | 11 | −6 | −48 | 92 |
| Årets resultat | 16 | 22 | −32 | 86 | 11 | −6 | −48 | 92 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 197 | 2 264 | 2 330 | 2 399 | 2 469 | 2 539 | 2 609 | 2 625 |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 21 | 21 | 28 | 25 | 25 | 17 | 70 |
| Kassa och bank | 103 | 64 | 31 | 53 | 63 | 111 | 96 | 88 |
| Omsättningstillgångar | 120 | 86 | 52 | 81 | 89 | 136 | 113 | 159 |
| Summa tillgångar | 2 317 | 2 349 | 2 382 | 2 480 | 2 558 | 2 675 | 2 722 | 2 784 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 175 | 153 | 185 | 100 | 89 | 95 | 144 | 51 |
| Eget kapital | 291 | 275 | 253 | 286 | 200 | 189 | 196 | 243 |
| Justerat eget kapital | 291 | 275 | 253 | 286 | 200 | 189 | 196 | 243 |
| Långfristiga skulder | 1 952 | 2 003 | 2 060 | 2 116 | 2 172 | 2 298 | 2 405 | 2 405 |
| Kortfristiga skulder | 74 | 71 | 69 | 78 | 186 | 188 | 121 | 136 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 317 | 2 349 | 2 382 | 2 480 | 2 558 | 2 675 | 2 722 | 2 784 |
| Ställda säkerheter | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 200 | 200 |
| Ansvarsförbindelser | 338 | 0 | 338 | 338 | 338 | 338 | 338 | 338 |
Verksamhet
Mätt mot de 17 127 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Biax AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 223 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 32,3 procent, och soliditeten var måttlig — 12,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 7 procent. Bolaget hör hemma i Lysekil.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva verktygsutveck- ling mot petrokemiska industrin, förvaltning av fastigheter och aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Kjell Åke Olsson (f. 1947) Ordförande, Styrelseledamot
- Sven Olof Birger Olsson (f. 1946) Styrelseledamot
- Lillemor Olsson (f. 1950) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-03-03 |
|---|---|
| Adress | Torpgatan 23, 453 40, Lysekil Besök: Torpgatan 23, Lysekil |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |