Aktiebolag Borås
BF Kyla & Värmepumpar AB
54 sökningar
Omsättning 2025
4,5 mkr
+13,3 %Rörelsemarginal
9,9 %
+9,6 p.e.Soliditet
67,7 %
−3,4 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 543 | 4 010 | 3 229 | 3 843 | 2 655 | 2 832 | 3 192 | 2 868 |
| Rörelseresultat | 452 | 15 | 25 | 280 | 177 | −70 | 130 | 84 |
| Årets resultat | 348 | 10 | 20 | 221 | 147 | −32 | 99 | 63 |
| Eget kapital | 765 | 558 | 658 | 638 | 417 | 271 | 303 | 204 |
| Balansomslutning | 1 130 | 785 | 892 | 989 | 583 | 520 | 650 | 503 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 543 | 4 010 | 3 229 | 3 843 | 2 655 | 2 832 | 3 192 | 2 868 |
| Personalkostnader | 1 177 | 1 216 | 888 | 1 132 | 810 | 996 | 1 050 | 919 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 115 | 100 | 46 | 65 | 65 | 65 | 65 |
| Övriga externa kostnader | 363 | 389 | 350 | 292 | 289 | 305 | 299 | 300 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 537 | −2 275 | −1 866 | −2 093 | −1 314 | −1 536 | −1 648 | −1 500 |
| Rörelseresultat | 452 | 15 | 25 | 280 | 177 | −70 | 130 | 84 |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 450 | 13 | 25 | 278 | 176 | −70 | 129 | 83 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 0 | 0 |
| Skatt | 103 | 3 | 5 | 57 | 30 | 0 | 30 | 20 |
| Årets resultat | 348 | 10 | 20 | 221 | 147 | −32 | 99 | 63 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 42 | 35 | 78 | 178 | 20 | 85 | 149 | 214 |
| Varulager | 191 | 148 | 205 | 222 | 134 | 124 | 104 | 57 |
| Kortfristiga fordringar | 475 | 271 | 449 | 419 | 219 | 223 | 182 | 156 |
| Kassa och bank | 422 | 331 | 160 | 170 | 211 | 88 | 214 | 76 |
| Omsättningstillgångar | 1 088 | 750 | 814 | 811 | 563 | 435 | 501 | 289 |
| Summa tillgångar | 1 130 | 785 | 892 | 989 | 583 | 520 | 650 | 503 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 367 | 498 | 588 | 367 | 220 | 253 | 154 | 91 |
| Eget kapital | 765 | 558 | 658 | 638 | 417 | 271 | 303 | 204 |
| Justerat eget kapital | 765 | 558 | 658 | 638 | 417 | 271 | 333 | 234 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 38 |
| Kortfristiga skulder | 365 | 227 | 234 | 351 | 166 | 249 | 309 | 261 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 130 | 785 | 892 | 989 | 583 | 520 | 650 | 503 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 954 bolag som granskas inom samma bransch hamnar BF Kyla & Värmepumpar AB i den övre halvan sett till omsättning, med 4,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 9,9 procent, och soliditeten var hög — 67,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 13 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Borås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall driva försäljning, service och reparationer av värmepumpar, kylmaskiner och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Bernd Finkenwirth (f. 1964) Styrelseledamot
- Lena Finkenwirth (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-02-22 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Hallabron Svedjorna 2, 516 92, Äspered Besök: Hallabron Svedjorna 2, Äspered |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 033-270044 |