Aktiebolag Fagersta
BergslagsPatronen AB
27 sökningar
1 mkr
+310,9 %45,1 %
−1,6 p.e.7,7 %
+0,2 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 019 | 248 | 7 | 1 536 | 2 025 |
| Rörelseresultat | 460 | 116 | 122 | 171 | 153 |
| Årets resultat | 97 | 52 | 143 | 119 | 41 |
| Eget kapital | 318 | 220 | 169 | 185 | 66 |
| Balansomslutning | 4 112 | 2 903 | 1 655 | 512 | 1 552 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08* | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 019 | 248 | 7 | 1 536 | 2 025 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 183 | 325 |
| Av- och nedskrivningar | 131 | 0 | 11 | 187 | 267 |
| Övriga externa kostnader | 428 | 439 | 394 | 199 | 365 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 307 | 520 | −796 | −915 |
| Rörelseresultat | 460 | 116 | 122 | 171 | 153 |
| Räntekostnader | 55 | 51 | 1 | 22 | 40 |
| Resultat efter finansiella poster | 406 | 66 | 120 | 149 | 112 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 60 | 0 | −60 |
| Koncernbidrag | −283 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 25 | 14 | 37 | 31 | 11 |
| Årets resultat | 97 | 52 | 143 | 119 | 41 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08* | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 141 | 1 976 | 1 200 | 190 | 1 069 |
| Kortfristiga fordringar | 302 | 445 | 126 | 112 | 306 |
| Kassa och bank | 669 | 482 | 329 | 210 | 177 |
| Omsättningstillgångar | 971 | 927 | 455 | 322 | 484 |
| Summa tillgångar | 4 112 | 2 903 | 1 655 | 512 | 1 552 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 196 | 143 | 1 | 41 | 0 |
| Eget kapital | 318 | 220 | 169 | 185 | 66 |
| Justerat eget kapital | 318 | 220 | 169 | 233 | 114 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 60 | 60 |
| Långfristiga skulder | 1 593 | 915 | 1 057 | 180 | 1 013 |
| Kortfristiga skulder | 2 201 | 1 768 | 429 | 87 | 413 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 112 | 2 903 | 1 655 | 512 | 1 552 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 17 127 bolag som granskas inom samma bransch hamnar BergslagsPatronen AB strax under mitten sett till omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 45,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 7,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 311 procent. Sätet finns i Fagersta.
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Simon Fredriksson (f. 1991) Styrelseledamot
- Majo Jansson (f. 1963) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | SIRE Holding AB (556778-8442) |
|---|---|
| Koncernmoder | SIRE Holding AB (556778-8442) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-10-12 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Kringelviksvägen 9, 737 92, Fagersta Besök: Kringelviksvägen 9, Fagersta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |