Aktiebolag Köping
Bergmans Stängsel & Allmoge i Mälardalen AB
11 sökningar
3,2 mkr
+204,2 %9,2 %
−11,5 p.e.22,1 %
+5,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 3 212 | 1 056 |
| Rörelseresultat | 295 | 218 |
| Årets resultat | 210 | 146 |
| Eget kapital | 381 | 171 |
| Balansomslutning | 1 724 | 1 030 |
| Anställda | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 212 | 1 056 |
| Personalkostnader | 289 | 20 |
| Av- och nedskrivningar | 75 | 51 |
| Övriga externa kostnader | 202 | 183 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 351 | −584 |
| Rörelseresultat | 295 | 218 |
| Räntekostnader | 29 | 33 |
| Resultat efter finansiella poster | 266 | 185 |
| Skatt | 56 | 39 |
| Årets resultat | 210 | 146 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 667 | 742 |
| Kortfristiga fordringar | 748 | 8 |
| Kassa och bank | 309 | 280 |
| Omsättningstillgångar | 1 057 | 289 |
| Summa tillgångar | 1 724 | 1 030 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 146 | 0 |
| Eget kapital | 381 | 171 |
| Justerat eget kapital | 381 | 171 |
| Långfristiga skulder | 304 | 392 |
| Kortfristiga skulder | 1 039 | 467 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 724 | 1 030 |
| Ställda säkerheter | 592 | 495 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 076 granskade bolag ligger Bergmans Stängsel & Allmoge i Mälardalen AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 3,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,2 procent — en god nivå — medan soliditeten på 22,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 204 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Köping.
Tillhandahålla produkter och hjälpa kunden med montage, service och reparationer av stängsel och grindar, sälja tillbehör för djurhållning samt även leverera och montera färister godkända för kundens behov.
Styrelse & ledning
- Erik Bergman (f. 1971) Styrelseledamot
- Annette Bergman (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2024-03-05 |
|---|---|
| Bransch | Andra bygginstallationer (SNI 43240) |
| Adress | Ransta 5, 731 91, Köping Besök: Ransta 5, Köping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |