Aktiebolag Skara 71 sökningar
Bergfager Entreprenad AB
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
56,5 %
−2,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 226 | 831 | 1 133 | 895 | 916 | 832 |
| Rörelseresultat | −20 | −23 | 96 | −151 | 174 | −22 | 24 | 8 |
| Årets resultat | −24 | −28 | 86 | −160 | 127 | −33 | 11 | −4 |
| Eget kapital | 26 | 50 | 115 | 29 | 189 | 62 | 95 | 84 |
| Balansomslutning | 46 | 85 | 309 | 266 | 592 | 375 | 364 | 414 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 226 | 831 | 1 133 | 895 | 916 | 832 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 117 | 356 | 428 | 486 | 525 | 546 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 31 | 64 | 64 | 53 | 53 | 49 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 15 | 142 | 210 | 311 | 286 | 258 | 174 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 160 | −352 | −156 | −92 | −56 | −55 |
| Rörelseresultat | −20 | −23 | 96 | −151 | 174 | −22 | 24 | 8 |
| Räntekostnader | 3 | 6 | 11 | 9 | 11 | 11 | 9 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | −28 | 86 | −160 | 163 | −33 | 15 | −2 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | 0 | 4 | 2 |
| Årets resultat | −24 | −28 | 86 | −160 | 127 | −33 | 11 | −4 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 44 | 56 | 243 | 44 | 108 | 172 | 166 | 221 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 0 | 66 | 216 | 484 | 203 | 156 | 119 |
| Kassa och bank | 0 | 29 | 0 | 6 | 0 | 0 | 42 | 74 |
| Omsättningstillgångar | 2 | 30 | 66 | 222 | 484 | 203 | 198 | 193 |
| Summa tillgångar | 46 | 85 | 309 | 266 | 592 | 375 | 364 | 414 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 15 | −21 | 139 | 12 | 45 | 34 | 38 |
| Eget kapital | 26 | 50 | 115 | 29 | 189 | 62 | 95 | 84 |
| Justerat eget kapital | 26 | 50 | 115 | 29 | 189 | 62 | 95 | 84 |
| Långfristiga skulder | 9 | 25 | 153 | 170 | 250 | 196 | 182 | 226 |
| Kortfristiga skulder | 11 | 10 | 41 | 67 | 153 | 117 | 87 | 104 |
| Summa eget kapital och skulder | 46 | 85 | 309 | 266 | 592 | 375 | 364 | 414 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva verksamhet inom skogs och mark samt anläggningsarbete, gräventreprenad samt naturvårdstjänster och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Magnus Bogren (f. 1977) Styrelseledamot
- Anna Silberg (f. 1979) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-10-05 |
|---|---|
| Adress | Fagerliden Kila 1, 541 97, Lerdala Besök: Fagerliden Kila 1, Lerdala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |