Aktiebolag Göteborg 97 sökningar
Bergendahls El Teknik AB
Elinstallationer
40,5 mkr
+7,1 %2,0 %
−3,5 p.e.19,7 %
−4,4 p.e.23
+4,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 40 469 | 37 773 | 49 063 | 29 146 | 30 014 | 34 250 | 25 841 | 25 192 |
| Rörelseresultat | 798 | 2 061 | 5 290 | 2 408 | 2 488 | 2 304 | 1 268 | 790 |
| Årets resultat | 208 | 148 | 39 | 174 | 1 688 | −280 | 99 | 202 |
| Eget kapital | 2 737 | 2 524 | 2 377 | 2 337 | 2 164 | 475 | 756 | 657 |
| Balansomslutning | 13 902 | 10 469 | 17 462 | 10 809 | 10 915 | 7 701 | 7 899 | 5 669 |
| Anställda | 23 | 22 | 23 | 17 | 20 | 21 | 20 | 20 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 40 469 | 37 773 | 49 063 | 29 146 | 30 014 | 34 250 | 25 841 | 25 192 |
| Personalkostnader | 16 306 | 15 608 | 16 882 | 11 394 | 13 084 | 12 747 | 12 425 | 12 301 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 59 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 7 062 | 5 685 | 7 539 | 5 286 | 4 243 | 4 610 | 4 518 | 4 348 |
| Övriga rörelseposter, netto | −16 231 | −14 360 | −19 342 | −10 058 | −10 199 | −14 589 | −7 630 | −7 753 |
| Rörelseresultat | 798 | 2 061 | 5 290 | 2 408 | 2 488 | 2 304 | 1 268 | 790 |
| Ränteintäkter | 4 | 161 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 6 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 802 | 2 222 | 5 397 | 2 427 | 2 488 | 2 303 | 1 269 | 790 |
| Koncernbidrag | −500 | −2 025 | −5 356 | −2 200 | −350 | −2 650 | −1 150 | −500 |
| Skatt | 94 | 49 | 2 | 54 | 450 | −67 | 20 | 88 |
| Årets resultat | 208 | 148 | 39 | 174 | 1 688 | −280 | 99 | 202 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 218 | 227 | 90 | 51 | 0 | 67 | 0 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 530 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 9 801 | 8 436 | 17 372 | 10 732 | 10 881 | 7 104 | 7 899 | 5 669 |
| Kassa och bank | 3 883 | 1 806 | 0 | 26 | 34 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 13 684 | 10 242 | 17 372 | 10 758 | 10 915 | 7 634 | 7 899 | 5 669 |
| Summa tillgångar | 13 902 | 10 469 | 17 462 | 10 809 | 10 915 | 7 701 | 7 899 | 5 669 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 405 | 2 256 | 2 218 | 2 043 | 356 | 635 | 537 | 335 |
| Eget kapital | 2 737 | 2 524 | 2 377 | 2 337 | 2 164 | 475 | 756 | 657 |
| Justerat eget kapital | 2 737 | 2 524 | 2 377 | 2 337 | 2 164 | 475 | 756 | 657 |
| Kortfristiga skulder | 11 165 | 7 945 | 15 085 | 8 472 | 8 751 | 7 226 | 7 143 | 5 012 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 902 | 10 469 | 17 462 | 10 809 | 10 915 | 7 701 | 7 899 | 5 669 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 000 | 5 000 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 331 granskade bolag ligger Bergendahls El Teknik AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 40,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,0 procent, och soliditeten var måttlig — 19,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 23 personer, med säte i Göteborg.
Bolaget skall bedriva elektrisk installationsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Robin Larsson (f. 1990) Verkställande direktör
- Pierre Rundwall (f. 1989) Ordförande, Styrelseledamot
- Fredrik Myrberg (f. 1976) Styrelseledamot
- Robin Larsson (f. 1990) Styrelseledamot
- Claes Jihmmy Ingvarsson (f. 1967) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Bergendahls El Gruppen Aktiebolag (556529-8493) |
|---|---|
| Koncernmoder | M Industrial Invest AB (556651-0672) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1996-12-02 |
|---|---|
| Adress | Omvägen 2H, 412 75, Göteborg Besök: Omvägen 2 H, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-3351270 |