Aktiebolag Stockholm
Benster Aktiebolag
112 sökningar
Omsättning 2026
490 tkr
+36,9 %Rörelsemarginal
87,1 %
+14,8 p.e.Soliditet
100,0 %
Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 490 | 358 | 392 | 308 | 466 | 425 | 512 | 501 |
| Rörelseresultat | 427 | 259 | 234 | 209 | 357 | 283 | 446 | 447 |
| Årets resultat | 353 | 232 | 207 | 179 | 291 | 229 | 355 | 358 |
| Eget kapital | 3 649 | 3 407 | 3 361 | 3 300 | 3 320 | 3 259 | 3 356 | 3 203 |
| Balansomslutning | 3 649 | 0 | 3 333 | 3 298 | 3 303 | 3 227 | 3 320 | 0 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 490 | 358 | 392 | 308 | 466 | 425 | 512 | 501 |
| Övriga externa kostnader | 64 | 99 | 157 | 99 | 109 | 143 | 66 | 54 |
| Rörelseresultat | 427 | 259 | 234 | 209 | 357 | 283 | 446 | 447 |
| Ränteintäkter | 18 | 34 | 27 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 444 | 293 | 261 | 225 | 366 | 292 | 456 | 459 |
| Skatt | 92 | 60 | 53 | 46 | 75 | 62 | 100 | 101 |
| Årets resultat | 353 | 232 | 207 | 179 | 291 | 229 | 355 | 358 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 120 | 4 | −60 | −49 | 39 | 2 | 23 | 228 |
| Kassa och bank | 1 529 | 1 401 | 1 393 | 1 347 | 3 264 | 3 225 | 3 297 | 3 174 |
| Omsättningstillgångar | 3 649 | 3 405 | 3 333 | 3 298 | 3 303 | 3 227 | 3 320 | 3 403 |
| Summa tillgångar | 3 649 | 0 | 3 333 | 3 298 | 3 303 | 3 227 | 3 320 | 0 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 085 | 2 994 | 2 980 | 3 001 | 2 909 | 2 910 | 2 881 | 2 725 |
| Eget kapital | 3 649 | 3 407 | 3 361 | 3 300 | 3 320 | 3 259 | 3 356 | 3 203 |
| Justerat eget kapital | 3 649 | 3 407 | 3 361 | 3 300 | 3 320 | 3 259 | 3 356 | 3 203 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | −28 | −2 | −17 | −32 | −36 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 649 | 3 407 | 3 333 | 3 298 | 3 303 | 3 227 | 3 320 | 3 203 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Benster Aktiebolag över mittlinjen räknat på omsättning, med 490 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 87,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 100,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 37 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom områdena ekonomi och datateknik och härmed förenlig verksamhet. Medicinsk rådgivning samt försäljning av medicinsk teknisk utrustning. Uthyrning och försäljning av kontorsutrustning och elektronikutrustning för hem och kontor samt köp, försäljning och förvaltning av aktier, ande- lar och värdepapper.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Bengt Valdemar Högberg (f. 1938) Styrelseledamot
- Katarina Bremme (f. 1942) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1986-01-27 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Orsavägen 47, 167 76, Bromma Besök: Orsavägen 47, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |