Aktiebolag Stockholm 68 sökningar
Benny Andersson Bowl AB
Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar
2,8 mkr
−7,8 %1,1 %
+4,9 p.e.25,7 %
−5,9 p.e.4
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 821 | 3 059 | 3 057 | 3 150 | 1 760 | 3 143 | 3 778 |
| Rörelseresultat | 30 | −116 | 34 | 247 | −122 | 319 | 431 |
| Årets resultat | 85 | 1 | 73 | 227 | −17 | 211 | 264 |
| Eget kapital | 252 | 367 | 366 | 293 | 466 | 483 | 572 |
| Balansomslutning | 981 | 1 162 | 1 251 | 1 295 | 1 528 | 1 670 | 1 673 |
| Anställda | 4 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 821 | 3 059 | 3 057 | 3 150 | 1 760 | 3 143 | 3 778 |
| Personalkostnader | 1 545 | 1 903 | 1 693 | 1 778 | 1 636 | 1 704 | 1 941 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 34 | 49 | 65 | 104 | 103 | 88 |
| Övriga externa kostnader | 762 | 787 | 783 | 755 | 637 | 640 | 685 |
| Övriga rörelseposter, netto | −462 | −451 | −498 | −305 | 495 | −377 | −633 |
| Rörelseresultat | 30 | −116 | 34 | 247 | −122 | 319 | 431 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 30 | −115 | 34 | 247 | −122 | 319 | 426 |
| Bokslutsdispositioner | 81 | 122 | 63 | 41 | 105 | −48 | −86 |
| Skatt | 27 | 6 | 25 | 61 | 0 | 60 | 76 |
| Årets resultat | 85 | 1 | 73 | 227 | −17 | 211 | 264 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 42 | 64 | 101 | 115 | 119 | 229 | 273 |
| Varulager | 9 | 12 | 5 | 7 | 2 | 8 | 9 |
| Kortfristiga fordringar | 228 | 181 | 176 | 143 | 324 | 116 | 111 |
| Kassa och bank | 702 | 905 | 969 | 1 030 | 1 083 | 1 318 | 1 280 |
| Omsättningstillgångar | 939 | 1 098 | 1 150 | 1 180 | 1 409 | 1 442 | 1 400 |
| Summa tillgångar | 981 | 1 162 | 1 251 | 1 295 | 1 528 | 1 670 | 1 673 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 67 | 266 | 193 | −34 | 383 | 172 | 208 |
| Eget kapital | 252 | 367 | 366 | 293 | 466 | 483 | 572 |
| Justerat eget kapital | 489 | 669 | 765 | 742 | 948 | 1 048 | 1 098 |
| Obeskattade reserver | 299 | 380 | 502 | 566 | 607 | 712 | 663 |
| Kortfristiga skulder | 430 | 415 | 383 | 436 | 455 | 475 | 438 |
| Summa eget kapital och skulder | 981 | 1 162 | 1 251 | 1 295 | 1 528 | 1 670 | 1 673 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
Verksamhet
Mätt mot de 852 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Benny Andersson Bowl AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,1 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 25,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bidriva bowlinghall och restaurangverksamhet, försäljning av sportartiklar, företrädesvis inom bowling, samt konsultverksamhet med inrikting mot verksamhetsutveckling, pr'/reklam och produktutveckling jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Åke Benny Andersson (f. 1959) Styrelseledamot
- Teddie André Flink (f. 1991) Styrelsesuppleant
- Leif Rantatalo (f. 1966) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-08-23 |
|---|---|
| Adress | Box 2858, 187 28, Täby Besök: Box 2858, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7585900 |