Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Bengtsfors Maskin och Industrimontage AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Bengtsfors Maskin och Industrimontage AB minskade omsättningen med 7 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 230 jämförbara bolag är 0 procent.
Rörelsemarginalen är 12,3 procent, mot branschmedianens 6,0 procent.
Soliditeten ligger på 70,5 procent — branschens median är 39,7 procent.
Bolaget har 16 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Metallegoarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 150 | 1 019 | 85 % | |
| Värdeförändring | −29,0 % | 696 | 1 015 | 31 % |
| Tillväxt i omsättning | −6,9 % | 835 | 1 230 | 32 % |
| Rörelsemarginal | 12,3 % | 282 | 1 230 | 77 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,6 % | 694 | 1 230 | 44 % |
| Soliditet | 70,5 % | 99 | 1 230 | 92 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 510 tkr | 817 | 1 230 | 34 % |
| Rörelseresultat per anställd | 186 tkr | 414 | 1 230 | 66 % |
| Nettoomsättning | 24 162 tkr | 482 | 1 230 | 61 % |
| Rörelseresultat | 2 968 tkr | 288 | 1 230 | 77 % |
| Antal anställda | 16 | 340 | 1 230 | 72 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 032 | 12 119 | 83 % | |
| Värdeförändring | −29,0 % | 10 293 | 11 946 | 14 % |
| Tillväxt i omsättning | −6,9 % | 11 308 | 15 013 | 25 % |
| Rörelsemarginal | 12,3 % | 3 401 | 15 000 | 77 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,6 % | 8 841 | 15 018 | 41 % |
| Soliditet | 70,5 % | 1 595 | 15 011 | 89 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 510 tkr | 9 980 | 15 018 | 34 % |
| Rörelseresultat per anställd | 186 tkr | 5 390 | 15 018 | 64 % |
| Nettoomsättning | 24 162 tkr | 5 837 | 15 018 | 61 % |
| Rörelseresultat | 2 968 tkr | 3 666 | 15 018 | 76 % |
| Antal anställda | 16 | 3 847 | 15 018 | 74 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 11 000 | 70 454 | 84 % | |
| Värdeförändring | −29,0 % | 59 897 | 69 406 | 14 % |
| Tillväxt i omsättning | −6,9 % | 66 206 | 87 544 | 24 % |
| Rörelsemarginal | 12,3 % | 20 284 | 87 457 | 77 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,6 % | 51 746 | 87 563 | 41 % |
| Soliditet | 70,5 % | 9 102 | 87 519 | 90 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 510 tkr | 56 958 | 87 564 | 35 % |
| Rörelseresultat per anställd | 186 tkr | 30 818 | 87 564 | 65 % |
| Nettoomsättning | 24 162 tkr | 33 359 | 87 564 | 62 % |
| Rörelseresultat | 2 968 tkr | 21 025 | 87 564 | 76 % |
| Antal anställda | 16 | 22 526 | 87 564 | 74 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .