Konkurs inledd (2026-04-20)
Aktiebolag Huddinge
Bengt Selberg Entreprenad Aktiebolag
1 313 sökningar
Omsättning 2024
1,4 mkr
−74,5 %Rörelsemarginal
8,4 %
+12,2 p.e.Soliditet
23,4 %
+14,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 385 | 5 421 | 5 972 | 5 917 | 4 477 | 3 772 | 3 242 |
| Rörelseresultat | 117 | −202 | −58 | 332 | −57 | 49 | 32 |
| Årets resultat | 97 | −348 | −9 | 216 | −58 | 35 | 16 |
| Eget kapital | 150 | 112 | 316 | 324 | 109 | 167 | 132 |
| Balansomslutning | 640 | 1 225 | 1 030 | 1 136 | 1 055 | 700 | 1 101 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 385 | 5 421 | 5 972 | 5 917 | 4 477 | 3 772 | 3 242 |
| Personalkostnader | 237 | 177 | 237 | 177 | 188 | 243 | 183 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 48 | 57 | 88 | 88 | 88 |
| Övriga externa kostnader | 334 | 308 | 317 | 321 | 316 | 368 | 386 |
| Övriga rörelseposter, netto | −692 | −5 133 | −5 428 | −5 030 | −3 942 | −3 024 | −2 553 |
| Rörelseresultat | 117 | −202 | −58 | 332 | −57 | 49 | 32 |
| Ränteintäkter | 2 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 23 | 146 | 17 | 7 | 0 | 5 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 97 | −348 | −75 | 325 | −58 | 45 | 21 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 66 | −66 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 43 | 0 | 11 | 5 |
| Årets resultat | 97 | −348 | −9 | 216 | −58 | 35 | 16 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 | 10 | 15 | 63 | 95 | 182 | 270 |
| Varulager | 0 | 0 | 7 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 592 | 1 164 | 992 | 824 | 737 | 402 | 737 |
| Kassa och bank | 43 | 51 | 16 | 242 | 223 | 115 | 94 |
| Omsättningstillgångar | 635 | 1 215 | 1 015 | 1 074 | 960 | 517 | 831 |
| Summa tillgångar | 640 | 1 225 | 1 030 | 1 136 | 1 055 | 700 | 1 101 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −47 | 216 | 225 | 8 | 67 | 32 | 16 |
| Eget kapital | 150 | 112 | 316 | 324 | 109 | 167 | 132 |
| Justerat eget kapital | 150 | 112 | 316 | 376 | 109 | 167 | 132 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 66 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 358 | 602 | 167 | 125 | 64 | 90 | 207 |
| Kortfristiga skulder | 132 | 511 | 547 | 621 | 882 | 443 | 762 |
| Summa eget kapital och skulder | 640 | 1 225 | 1 030 | 1 136 | 1 055 | 700 | 1 101 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 666 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Bengt Selberg Entreprenad Aktiebolag strax under mitten sett till omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,4 procent, och soliditeten var måttlig — 23,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 74 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Huddinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, anläggning samt transporter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Bengt Selberg (f. 1960) Styrelseledamot
- Merasol Selberg (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-09-23 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Nysättravägen 13 C, 152 49, Södertälje Besök: Nysättravägen 13 C LGH 1302, Södertälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-4681244 |