Aktiebolag Södertälje 110 sökningar
Bemik AB
Byggnadssnickeriarbeten
Omsättning 2025
171 tkr
+2,4 %Rörelsemarginal
9,9 %
+16,5 p.e.Soliditet
3,3 %
+1,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 171 | 167 | 164 | 137 | 167 | 137 | 131 | 152 |
| Rörelseresultat | 17 | −11 | 3 | −36 | 1 | 4 | 13 | 6 |
| Årets resultat | 17 | −11 | 3 | −36 | 1 | 4 | 13 | 6 |
| Eget kapital | 49 | 32 | 43 | 40 | 76 | 75 | 71 | 58 |
| Balansomslutning | 1 477 | 1 439 | 1 464 | 1 435 | 1 468 | 1 453 | 1 457 | 1 438 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 | 2020-07 | 2019-07 | 2018-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 171 | 167 | 164 | 137 | 167 | 137 | 131 | 152 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 71 | 71 | 71 | 71 | 60 | 0 | 40 |
| Övriga externa kostnader | 110 | 103 | 81 | 91 | 88 | 56 | 58 | 83 |
| Övriga rörelseposter, netto | 7 | −4 | −9 | −11 | −7 | −17 | −20 | −23 |
| Rörelseresultat | 17 | −11 | 3 | −36 | 1 | 4 | 13 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 17 | −11 | 3 | −36 | 1 | 4 | 13 | 6 |
| Årets resultat | 17 | −11 | 3 | −36 | 1 | 4 | 13 | 6 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 | 2020-07 | 2019-07 | 2018-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 943 | 994 | 1 064 | 1 135 | 1 205 | 1 223 | 1 183 | 1 223 |
| Kortfristiga fordringar | 20 | 25 | 23 | 47 | 71 | 75 | 84 | 109 |
| Kassa och bank | 514 | 420 | 377 | 253 | 191 | 155 | 191 | 106 |
| Omsättningstillgångar | 533 | 445 | 400 | 300 | 263 | 230 | 275 | 215 |
| Summa tillgångar | 1 477 | 1 439 | 1 464 | 1 435 | 1 468 | 1 453 | 1 457 | 1 438 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −18 | −7 | −10 | 26 | 25 | 21 | 8 | −176 |
| Eget kapital | 49 | 32 | 43 | 40 | 76 | 75 | 71 | 58 |
| Justerat eget kapital | 49 | 32 | 43 | 40 | 76 | 75 | 71 | 58 |
| Kortfristiga skulder | 1 428 | 1 407 | 1 421 | 1 395 | 1 392 | 1 378 | 1 386 | 1 380 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 477 | 1 439 | 1 464 | 1 435 | 1 468 | 1 453 | 1 457 | 1 438 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Bemik AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 171 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 3,3 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Sätet finns i Södertälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter, kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mikko Kallio (f. 1958) Styrelseledamot
- Bengt Ingvar Thorvaldsson (f. 1961) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-02-27 |
|---|---|
| Adress | Garskogs Gård 1, 647 92, Mariefred Besök: Garskogs Gård 1, Mariefred |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |