Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Bemasko AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Bemasko AB minskade omsättningen med 21 procent senaste året. Medianen bland branschens 508 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 4,8 procent, mot branschmedianens 11,8 procent.
Soliditeten ligger på 21,5 procent — branschens median är 37,0 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Drivning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 418 | 482 | 13 % | |
| Värdeförändring | +5,0 % | 407 | 478 | 15 % |
| Tillväxt i omsättning | −21,2 % | 479 | 508 | 6 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 399 | 508 | 21 % |
| Avkastning på eget kapital | −0,9 % | 485 | 508 | 5 % |
| Soliditet | 21,5 % | 409 | 508 | 19 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 283 tkr | 170 | 508 | 67 % |
| Rörelseresultat per anställd | 109 tkr | 380 | 508 | 25 % |
| Nettoomsättning | 6 848 tkr | 404 | 508 | 20 % |
| Rörelseresultat | 326 tkr | 436 | 508 | 14 % |
| Antal anställda | 3 | 410 | 508 | 19 % |
Södermanlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 289 | 1 735 | 26 % | |
| Värdeförändring | +5,0 % | 905 | 1 718 | 47 % |
| Tillväxt i omsättning | −21,2 % | 1 724 | 1 897 | 9 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 930 | 1 896 | 51 % |
| Avkastning på eget kapital | −0,9 % | 1 589 | 1 897 | 16 % |
| Soliditet | 21,5 % | 1 576 | 1 896 | 17 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 283 tkr | 689 | 1 897 | 64 % |
| Rörelseresultat per anställd | 109 tkr | 849 | 1 897 | 55 % |
| Nettoomsättning | 6 848 tkr | 1 451 | 1 897 | 24 % |
| Rörelseresultat | 326 tkr | 1 183 | 1 897 | 38 % |
| Antal anställda | 3 | 1 616 | 1 897 | 15 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 59 574 | 78 296 | 24 % | |
| Värdeförändring | +5,0 % | 41 640 | 77 179 | 46 % |
| Tillväxt i omsättning | −21,2 % | 80 101 | 87 570 | 9 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 45 680 | 87 488 | 48 % |
| Avkastning på eget kapital | −0,9 % | 74 215 | 87 590 | 15 % |
| Soliditet | 21,5 % | 72 706 | 87 388 | 17 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 283 tkr | 33 986 | 87 591 | 61 % |
| Rörelseresultat per anställd | 109 tkr | 42 873 | 87 591 | 51 % |
| Nettoomsättning | 6 848 tkr | 70 417 | 87 591 | 20 % |
| Rörelseresultat | 326 tkr | 57 663 | 87 591 | 34 % |
| Antal anställda | 3 | 76 673 | 87 591 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .