Aktiebolag Stockholm
Befriaren6 AB
45 sökningar
Omsättning 2025
376 tkr
−0,3 %Rörelsemarginal
43,4 %
−6,0 p.e.Soliditet
13,4 %
+1,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 376 | 377 | 346 | 292 | 306 | 306 | 285 | 216 |
| Rörelseresultat | 163 | 186 | 227 | 173 | 170 | 189 | 180 | 106 |
| Årets resultat | 56 | 24 | 52 | 70 | 77 | 66 | 66 | 13 |
| Eget kapital | 447 | 391 | 366 | 314 | 245 | 168 | 102 | 35 |
| Balansomslutning | 3 327 | 3 239 | 3 263 | 3 488 | 3 464 | 3 462 | 3 417 | 3 345 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 376 | 377 | 346 | 292 | 306 | 306 | 285 | 216 |
| Av- och nedskrivningar | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 34 | 32 | 32 |
| Övriga externa kostnader | 176 | 160 | 83 | 83 | 100 | 84 | 73 | 78 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 5 | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 163 | 186 | 227 | 173 | 170 | 189 | 180 | 106 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 115 | 155 | 161 | 84 | 73 | 76 | 77 | 93 |
| Resultat efter finansiella poster | 49 | 31 | 66 | 89 | 97 | 112 | 103 | 13 |
| Bokslutsdispositioner | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | −28 | −22 | 0 |
| Skatt | 15 | 7 | 14 | 19 | 20 | 18 | 15 | 0 |
| Årets resultat | 56 | 24 | 52 | 70 | 77 | 66 | 66 | 13 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 927 | 2 962 | 2 998 | 3 034 | 3 070 | 3 106 | 2 961 | 2 994 |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 33 | 58 | 13 | 27 | 37 | 11 | 9 |
| Kassa och bank | 385 | 244 | 207 | 441 | 367 | 319 | 444 | 343 |
| Omsättningstillgångar | 400 | 277 | 265 | 454 | 394 | 356 | 455 | 352 |
| Summa tillgångar | 3 327 | 3 239 | 3 263 | 3 488 | 3 464 | 3 462 | 3 417 | 3 345 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 341 | 317 | 264 | 194 | 118 | 52 | −14 | −28 |
| Eget kapital | 447 | 391 | 366 | 314 | 245 | 168 | 102 | 35 |
| Justerat eget kapital | 469 | 431 | 406 | 354 | 285 | 208 | 119 | 35 |
| Obeskattade reserver | 28 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 22 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2 686 | 2 718 | 2 750 | 3 044 | 3 075 | 3 107 | 3 139 | 3 168 |
| Kortfristiga skulder | 166 | 80 | 97 | 80 | 94 | 137 | 154 | 142 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 327 | 3 239 | 3 263 | 3 488 | 3 464 | 3 462 | 3 417 | 3 345 |
Verksamhet
Mätt mot de 22 048 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Befriaren6 AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 376 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 43,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 13,4 procent får betecknas som måttlig. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga, förvalta och utveckla fast egendom samt därmed förenlig verksamhet,samt bedriva konsulttjänster inom affärsutveckling och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Pernilla Janlert (f. 1966) Styrelseledamot
- Ulrika Norin (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-09-30 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Rungatan 5B, 151 33, Södertälje Besök: Rungatan 5 B, Södertälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |