Aktiebolag Västerås
Beels Consulting AB
113 sökningar
Omsättning 2025
1,7 mkr
−12,8 %Rörelsemarginal
34,1 %
−14,3 p.e.Soliditet
87,9 %
+5,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 704 | 1 954 | 2 146 | 1 750 | 1 842 |
| Rörelseresultat | 581 | 945 | 752 | 956 | 486 |
| Årets resultat | 59 | 633 | 438 | 594 | 147 |
| Eget kapital | 1 655 | 1 596 | 1 363 | 1 125 | 731 |
| Balansomslutning | 2 661 | 2 657 | 2 867 | 2 552 | 1 422 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 704 | 1 954 | 2 146 | 1 750 | 1 842 |
| Personalkostnader | 702 | 705 | 916 | 938 | 797 |
| Av- och nedskrivningar | 60 | 43 | 9 | 9 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 303 | 471 | 573 | 262 | 802 |
| Övriga rörelseposter, netto | −58 | 210 | 104 | 415 | 243 |
| Rörelseresultat | 581 | 945 | 752 | 956 | 486 |
| Ränteintäkter | 14 | 34 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 325 | 22 | 2 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 261 | 956 | 766 | 963 | 309 |
| Bokslutsdispositioner | −96 | −140 | −200 | −200 | −77 |
| Skatt | 107 | 183 | 129 | 169 | 85 |
| Årets resultat | 59 | 633 | 438 | 594 | 147 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 820 | 1 037 | 604 | 373 | 111 |
| Kortfristiga fordringar | 433 | 240 | 459 | 265 | 73 |
| Kassa och bank | 1 408 | 1 080 | 1 804 | 1 914 | 1 238 |
| Omsättningstillgångar | 1 840 | 1 620 | 2 263 | 2 178 | 1 312 |
| Summa tillgångar | 2 661 | 2 657 | 2 867 | 2 552 | 1 422 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 546 | 913 | 875 | 481 | 534 |
| Eget kapital | 1 655 | 1 596 | 1 363 | 1 125 | 731 |
| Justerat eget kapital | 2 340 | 2 205 | 1 861 | 1 465 | 911 |
| Obeskattade reserver | 863 | 767 | 627 | 428 | 227 |
| Kortfristiga skulder | 143 | 294 | 877 | 999 | 464 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 661 | 2 657 | 2 867 | 2 552 | 1 422 |
Verksamhet
Beels Consulting AB omsatte 1,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 201 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 34,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 87,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 13 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom affärsutveckling samt investera i tidig fas i tillväxtbolag, samt investera i fonder och alla därmed förenliga ekonomiska instrument.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Björn Larsson (f. 1969) Styrelseledamot
- Ludvig Larsson (f. 2002) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-18 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Jakobsbergsplatsen 5A, 724 61, Västerås Besök: Jakobsbergsplatsen 5 A, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |