Aktiebolag Göteborg
Bedalux AB
21 sökningar
Omsättning 2025
535 tkr
+161,0 %Rörelsemarginal
27,1 %
+7,1 p.e.Soliditet
98,8 %
+0,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 535 | 205 | 0 |
| Rörelseresultat | 145 | 41 | −179 |
| Årets resultat | 143 | 49 | −174 |
| Eget kapital | 1 018 | 875 | 826 |
| Balansomslutning | 1 030 | 888 | 937 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 535 | 205 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 67 | 52 | 125 |
| Övriga rörelseposter, netto | −323 | −112 | — |
| Rörelseresultat | 145 | 41 | −179 |
| Ränteintäkter | 3 | 8 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 147 | 49 | −174 |
| Skatt | 4 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 143 | 49 | −174 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Varulager | 245 | 214 | 194 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 46 | 95 |
| Kassa och bank | 781 | 628 | 648 |
| Omsättningstillgångar | 1 030 | 888 | 937 |
| Summa tillgångar | 1 030 | 888 | 937 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 775 | 726 | 0 |
| Eget kapital | 1 018 | 875 | 826 |
| Justerat eget kapital | 1 018 | 875 | 826 |
| Kortfristiga skulder | 12 | 13 | 111 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 030 | 888 | 937 |
| Ansvarsförbindelser | 900 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 179 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Bedalux AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 535 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 27,1 procent, och soliditeten var hög — 98,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 161 procent. Bolaget hör hemma i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av belysningsarmaturer och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Bergelin (f. 1981) Ordförande, Styrelseledamot
- Ditte Dahmberg (f. 1964) Styrelseledamot
- Fredrik Jarlsten (f. 1990) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Andreas Jahnstedt (f. 1975) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | FredRo Holding AB (559288-4042) |
|---|---|
| Koncernmoder | FredRo Holding AB (559288-4042) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-05-02 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av belysningsarmatur (SNI 27400) |
| Adress | Hantverksvägen 15, 436 33, Askim Besök: Hantverksvägen 15, Askim |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |