Aktiebolag Skara
Beab lokalvård Aktiebolag
175 sökningar
Omsättning 2024
4 mkr
−7,8 %Rörelsemarginal
3,7 %
+8,4 p.e.Soliditet
19,5 %
+2,8 p.e.Anställda
5
−16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 963 | 4 299 | 4 238 | 3 922 | 3 766 | 3 312 | 4 527 |
| Rörelseresultat | 145 | −203 | 163 | −89 | −106 | −173 | 128 |
| Årets resultat | 105 | −248 | 137 | −114 | −116 | −180 | 95 |
| Eget kapital | 280 | 251 | 499 | 416 | 530 | 647 | 977 |
| Balansomslutning | 1 433 | 1 503 | 1 800 | 1 458 | 1 287 | 1 307 | 1 364 |
| Anställda | 5 | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 963 | 4 299 | 4 238 | 3 922 | 3 766 | 3 312 | 4 527 |
| Personalkostnader | 2 842 | 3 216 | 3 292 | 2 809 | 2 579 | 2 223 | 3 240 |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 16 | 11 | 11 | 15 | 9 | 40 |
| Övriga externa kostnader | 684 | 754 | 723 | 712 | 749 | 669 | 669 |
| Övriga rörelseposter, netto | −276 | −516 | −49 | −479 | −529 | −584 | −450 |
| Rörelseresultat | 145 | −203 | 163 | −89 | −106 | −173 | 128 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 40 | 45 | 26 | 25 | 10 | 7 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 105 | −248 | 137 | −114 | −116 | −180 | 127 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 |
| Årets resultat | 105 | −248 | 137 | −114 | −116 | −180 | 95 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 64 | 50 | 247 | 223 | 199 | 124 | 109 |
| Varulager | 728 | 911 | 892 | 566 | 434 | 493 | 430 |
| Kortfristiga fordringar | 623 | 539 | 656 | 602 | 640 | 656 | 527 |
| Kassa och bank | 18 | 3 | 5 | 67 | 14 | 35 | 298 |
| Omsättningstillgångar | 1 369 | 1 453 | 1 553 | 1 235 | 1 088 | 1 183 | 1 255 |
| Summa tillgångar | 1 433 | 1 503 | 1 800 | 1 458 | 1 287 | 1 307 | 1 364 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 130 | 379 | 297 | 410 | 526 | 707 | 882 |
| Eget kapital | 280 | 251 | 499 | 416 | 530 | 647 | 977 |
| Justerat eget kapital | 280 | 251 | 499 | 416 | 530 | 647 | 977 |
| Långfristiga skulder | 271 | 230 | 311 | 303 | 219 | 286 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 882 | 1 022 | 990 | 739 | 538 | 374 | 387 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 433 | 1 503 | 1 800 | 1 458 | 1 287 | 1 307 | 1 364 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 75 | 75 | 0 | 0 | 0 | 280 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 564 granskade bolag ligger Beab lokalvård Aktiebolag över mittlinjen räknat på omsättning, med 4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,7 procent, och soliditeten var måttlig — 19,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Skara.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva städnings- och lokalvårdsverksamhet och sälja trädgårdsmaskiner, möbler, trädgårdstillbehör, skog-, jordbruks- och vedmaskiner, motorfordon såsom mopeder, fyrhjulingar och bilar. Bolag skall även sälja bil- och däcktillbehör, gasol, kaminer, kläder och accessoarer, present- artiklar, heminredning samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Karl Gustaf Sven-Erik Andersson (f. 1961) Styrelseledamot
- Marie Sjögren (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Nina Olsson (f. 1977) Revisor
- Stefan Ottarson (f. 1965) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1975-11-12 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med järn- och VVS-varor (SNI 47522) |
| Adress | Lunneberg Pl 1313, 532 94, Skara Besök: Furuskogsgatan 2, Skara |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0511-21880 |