Aktiebolag Stockholm
BCM Redovisning AB
Redovisning och bokföring, skatterådgivning
80 sökningar
121 tkr
−62,8 %62,8 %
−12,3 p.e.95,6 %
+13,7 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 121 | 325 | 286 | 449 | 146 | 185 | 298 | 640 |
| Rörelseresultat | 76 | 244 | 201 | 351 | 78 | 122 | 200 | 574 |
| Årets resultat | 779 | 190 | 223 | 376 | 99 | 70 | 116 | 335 |
| Eget kapital | 2 614 | 2 135 | 2 044 | 1 822 | 1 446 | 1 347 | 1 276 | 1 161 |
| Balansomslutning | 2 735 | 2 609 | 2 537 | 2 392 | 2 106 | 2 071 | 1 929 | 1 918 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 121 | 325 | 286 | 449 | 146 | 185 | 298 | 640 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 45 | 81 | 85 | 98 | 63 | 64 | 98 | 65 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | 1 | — | — |
| Rörelseresultat | 76 | 244 | 201 | 351 | 78 | 122 | 200 | 574 |
| Ränteintäkter | 474 | 32 | 20 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 549 | 274 | 221 | 352 | 78 | 121 | 199 | 574 |
| Bokslutsdispositioner | 316 | −29 | 64 | 124 | 49 | −31 | −51 | −144 |
| Skatt | 86 | 54 | 62 | 101 | 28 | 20 | 32 | 95 |
| Årets resultat | 779 | 190 | 223 | 376 | 99 | 70 | 116 | 335 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 865 | 797 |
| Kortfristiga fordringar | 48 | 91 | 87 | 96 | 28 | 273 | 297 | 381 |
| Kassa och bank | 1 835 | 1 399 | 1 428 | 1 419 | 1 164 | 909 | 767 | 696 |
| Omsättningstillgångar | 2 735 | 2 609 | 2 537 | 2 392 | 2 106 | 2 071 | 1 064 | 1 121 |
| Summa tillgångar | 2 735 | 2 609 | 2 537 | 2 392 | 2 106 | 2 071 | 1 929 | 1 918 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 735 | 1 845 | 1 721 | 1 346 | 1 247 | 1 177 | 1 060 | 726 |
| Eget kapital | 2 614 | 2 135 | 2 044 | 1 822 | 1 446 | 1 347 | 1 276 | 1 161 |
| Justerat eget kapital | 2 614 | 2 386 | 2 272 | 2 100 | 1 823 | 1 763 | 1 667 | 1 512 |
| Obeskattade reserver | 0 | 316 | 287 | 350 | 475 | 524 | 493 | 442 |
| Kortfristiga skulder | 121 | 158 | 206 | 220 | 185 | 200 | 160 | 315 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 735 | 2 609 | 2 537 | 2 392 | 2 106 | 2 071 | 1 929 | 1 918 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 126 bolag som granskas inom samma bransch hamnar BCM Redovisning AB strax under mitten sett till omsättning, med 121 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 62,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 95,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 63 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Bolaget ska bedriva redovisning och ekonomitjänster verksamheter.
Styrelse & ledning
- Angela Shek (f. 1955) Styrelseledamot
- Edmond Lau (f. 1954) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-07-01 |
|---|---|
| Adress | Jungfrudansen 40, 171 56, Solna Besök: Jungfrudansen 40, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |