starkabolag.se

Aktiebolag Finspång

BC Redovisning AB

104 sökningar

Omsättning 2025

4,3 mkr

+19,9 %
Rörelsemarginal

11,6 %

+4,4 p.e.
Soliditet

52,0 %

+6,8 p.e.
Anställda

4

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning4 3193 6012 9102 4492 333
Rörelseresultat50326214282157
Årets resultat297135743792
Eget kapital574377342268331
Balansomslutning1 6011 2111 0798641 004
Anställda44433
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning4 3193 6012 9102 4492 333
Personalkostnader1 8152 5872 1521 5931 654
Av- och nedskrivningar55000
Övriga externa kostnader783732800829523
Övriga rörelseposter, netto−1 213—18455—
Rörelseresultat50326214282157
Räntekostnader1316442
Resultat efter finansiella poster49024713878156
Bokslutsdispositioner−112−69−40−25−39
Skatt8242251624
Årets resultat297135743792

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar1520000
Kortfristiga fordringar850671842652632
Kassa och bank736520237212372
Omsättningstillgångar1 5861 1911 0798641 004
Summa tillgångar1 6011 2111 0798641 004
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat176141167130138
Eget kapital574377342268331
Justerat eget kapital832547457351395
Obeskattade reserver32521414510580
Kortfristiga skulder702620592491593
Summa eget kapital och skulder1 6011 2111 0798641 004

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte BC Redovisning AB 4,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 472 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 11,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 52,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 20 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Finspång.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva rådgivning inom ekonomi och administration.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är BC Redovisning AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av BC Redovisning AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller BC Redovisning AB (556592-9352)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

BC Redovisning AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2000-06-26
Bransch Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201)
Adress
Leverstorpsvägen 1, 612 44, Finspång
Besök: Leverstorpsvägen 1, Finspång
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon0122-17636