starkabolag.se

Aktiebolag Borlänge

BBS Trotting AB

106 sökningar

Omsättning 2026

938 tkr

−56,9 %
Rörelsemarginal

-9,4 %

−9,0 p.e.
Soliditet

-89,4 %

−12,8 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Omsättning9382 1772 0191 7921 803
Rörelseresultat−88−9233313299
Årets resultat−87−8234307288
Eget kapital−371−284−276−510−817
Balansomslutning4153711 035848773
Anställda00000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Nettoomsättning9382 1772 0191 7921 803
Personalkostnader291221
Av- och nedskrivningar014664293
Övriga externa kostnader321735716663718
Övriga rörelseposter, netto−703−1 428−992−772−692
Rörelseresultat−88−9233313299
Ränteintäkter010——
Räntekostnader000611
Resultat efter finansiella poster−87−8234307288
Årets resultat−87−8234307288

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Anläggningstillgångar00192138192
Varulager00431386342
Kortfristiga fordringar2537086298237
Kassa och bank162301326262
Omsättningstillgångar415371843710581
Summa tillgångar4153711 035848773
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat−384−376−610−917−1 205
Eget kapital−371−284−276−510−817
Justerat eget kapital−371−284−276−510−817
Kortfristiga skulder7866551 3111 3581 590
Summa eget kapital och skulder4153711 035848773
Ställda säkerheter500500500500500
Ansvarsförbindelser10010001000

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte BBS Trotting AB 938 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 334 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -9,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -89,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 57 procent. Sätet finns i Borlänge.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är stuteri samt travsport och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är BBS Trotting AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av BBS Trotting AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller BBS Trotting AB (556954-5725)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2013-12-14
Bransch Uppfödning av hästar och andra hästdjur (SNI 01430)
Adress
Milsbo 189 B, 781 94, Borlänge
Besök: Milsbo 189 B, Borlänge
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad