Aktiebolag Sollentuna 77 sökningar
Batscan AB
Detaljhandel med datorer, programvara, data- och tv-spel
1,5 mkr
+352,6 %0,5 %
86,5 %
−9,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 471 | 325 | 5 013 | 2 967 | 3 000 | 2 979 | 1 702 |
| Rörelseresultat | 8 | −1 700 | 2 595 | 1 022 | 667 | 1 543 | 784 |
| Årets resultat | 1 | −77 | 1 534 | 605 | 390 | 908 | 458 |
| Eget kapital | 3 702 | 4 102 | 4 179 | 2 645 | 2 040 | 1 785 | 877 |
| Balansomslutning | 4 281 | 4 266 | 6 821 | 5 952 | 3 638 | 2 948 | 1 575 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 471 | 325 | 5 013 | 2 967 | 3 000 | 2 979 | 1 702 |
| Personalkostnader | 826 | 905 | 805 | 845 | 679 | 14 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 176 | 563 | 895 | 257 | 313 | 467 | 94 |
| Övriga rörelseposter, netto | −461 | −557 | −718 | −843 | −1 341 | −955 | −824 |
| Rörelseresultat | 8 | −1 700 | 2 595 | 1 022 | 667 | 1 543 | 784 |
| Ränteintäkter | 4 | 1 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 9 | 12 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 | −1 710 | 2 594 | 1 020 | 665 | 1 542 | 783 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 1 639 | −655 | −257 | −168 | −387 | −196 |
| Skatt | 2 | 6 | 405 | 159 | 108 | 248 | 130 |
| Årets resultat | 1 | −77 | 1 534 | 605 | 390 | 908 | 458 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 275 | 250 | 250 | 250 | 0 | 0 | 392 |
| Kortfristiga fordringar | 487 | 184 | 3 076 | 798 | 747 | 598 | 29 |
| Kassa och bank | 3 519 | 3 832 | 3 495 | 4 904 | 2 891 | 2 350 | 1 154 |
| Omsättningstillgångar | 4 281 | 4 266 | 6 821 | 5 952 | 3 638 | 2 948 | 1 575 |
| Summa tillgångar | 4 281 | 4 266 | 6 821 | 5 952 | 3 638 | 2 948 | 1 575 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 599 | 4 077 | 2 543 | 1 938 | 1 683 | 775 | 317 |
| Eget kapital | 3 702 | 4 102 | 4 179 | 2 645 | 2 040 | 1 785 | 877 |
| Justerat eget kapital | 3 785 | 4 185 | 5 564 | 3 510 | 2 701 | 2 312 | 1 098 |
| Obeskattade reserver | 105 | 105 | 1 744 | 1 089 | 832 | 664 | 278 |
| Långfristiga skulder | 408 | 8 | 296 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 66 | 51 | 602 | 2 218 | 766 | 499 | 420 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 281 | 4 266 | 6 821 | 5 952 | 3 638 | 2 948 | 1 575 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 135 | 135 |
Verksamhet
Mätt mot de 316 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Batscan AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,5 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 86,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 353 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Sollentuna.
Bolaget skall bedriva import- och handelsverksamhet med data- produkter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Wojciech Kepinski (f. 1943) Styrelseledamot
- Göran Krook (f. 1958) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-01-11 |
|---|---|
| Adress | Linjalvägen 6A, 187 66, Täby Besök: Linjalvägen 6 A, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-928595 |