Aktiebolag Mullsjö
Båtbyggeriet Tunarps Kvarn AB
104 sökningar
Hitta fler företag som Båtbyggeriet Tunarps Kvarn AB – inom byggande av fritidsbåtar i Mullsjö →
490 tkr
+18,4 %-10,4 %
−6,8 p.e.18,0 %
−29,5 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 490 | 414 | 434 | 438 | 439 |
| Rörelseresultat | −51 | −15 | 19 | −7 | 55 |
| Årets resultat | −50 | −12 | 17 | −8 | 51 |
| Eget kapital | 99 | 149 | 161 | 144 | 152 |
| Balansomslutning | 551 | 314 | 326 | 344 | 368 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 490 | 414 | 434 | 438 | 439 |
| Personalkostnader | 0 | 2 | 0 | 8 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 17 | 17 | 48 | 31 |
| Övriga externa kostnader | 99 | 140 | 215 | 120 | 89 |
| Övriga rörelseposter, netto | −416 | −270 | −183 | −269 | −264 |
| Rörelseresultat | −51 | −15 | 19 | −7 | 55 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −50 | −12 | 19 | −8 | 55 |
| Skatt | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
| Årets resultat | −50 | −12 | 17 | −8 | 51 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 45 | 72 | 42 | 59 | 68 |
| Varulager | 499 | 236 | 304 | 227 | 191 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 13 | 14 | 45 | 6 |
| Kassa och bank | −4 | −7 | −34 | 13 | 103 |
| Omsättningstillgångar | 506 | 242 | 285 | 285 | 300 |
| Summa tillgångar | 551 | 314 | 326 | 344 | 368 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 12 | 24 | 7 | 15 | −36 |
| Eget kapital | 99 | 149 | 161 | 144 | 152 |
| Justerat eget kapital | 99 | 149 | 161 | 144 | 152 |
| Långfristiga skulder | 165 | 165 | 165 | 166 | 152 |
| Kortfristiga skulder | 287 | 0 | 0 | 34 | 64 |
| Summa eget kapital och skulder | 551 | 314 | 326 | 344 | 368 |
| Ansvarsförbindelser | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Verksamhet
Båtbyggeriet Tunarps Kvarn AB omsatte 490 tusen kronor räkenskapsåret 2024, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 924 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -10,4 procent, och soliditeten var måttlig — 18,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 18 procent. Sätet finns i Mullsjö.
Företaget ska bedriva båtbyggeri och försäljning av båtar och båtbyggeri material. Bygga båtar i hel eller halvfabrikat och som byggsatser samt import och distribution av lim till bårbyggare. Konsultarbete inom båtbyggeri samt båtbyggarkurser.
Styrelse & ledning
- Björn Nilsson Thafvelin (f. 1955) Styrelseledamot
- Cecilia Thafvelin (f. 1957) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-06-25 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av fritidsbåtar (SNI 30120) |
| Adress | Tunarps Kvarn 1, 565 94, Sandhem Besök: Tunarps Kvarn 1, Sandhem |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |