Aktiebolag Mark
Bassck AB
30 sökningar
4,8 mkr
+153,8 %5,9 %
−13,7 p.e.12,1 %
−16,1 p.e.3
+200,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 814 | 1 897 | 305 | 666 | 1 244 | 1 680 | 2 011 |
| Rörelseresultat | 286 | 372 | −221 | −12 | −411 | −81 | 660 |
| Årets resultat | 165 | 366 | −220 | −14 | −412 | 65 | 386 |
| Eget kapital | 291 | 431 | 65 | 75 | 89 | 301 | 436 |
| Balansomslutning | 2 403 | 1 526 | 875 | 680 | 912 | 1 129 | 1 192 |
| Anställda | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 814 | 1 897 | 305 | 666 | 1 244 | 1 680 | 2 011 |
| Personalkostnader | 1 112 | 90 | 0 | 18 | 229 | 774 | 870 |
| Av- och nedskrivningar | 134 | 71 | 64 | 76 | 78 | 63 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 1 907 | 1 083 | 439 | 537 | 1 203 | 642 | 359 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 375 | −281 | −23 | −47 | −145 | −282 | −104 |
| Rörelseresultat | 286 | 372 | −221 | −12 | −411 | −81 | 660 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 26 | 6 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 261 | 366 | −220 | −14 | −412 | −81 | 660 |
| Bokslutsdispositioner | −94 | 0 | 0 | 0 | 0 | 165 | −165 |
| Skatt | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 109 |
| Årets resultat | 165 | 366 | −220 | −14 | −412 | 65 | 386 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 502 | 319 | 221 | 286 | 369 | 435 | 108 |
| Varulager | 501 | 45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 284 | 1 109 | 615 | 325 | 457 | 581 | 756 |
| Kassa och bank | 116 | 53 | 39 | 69 | 86 | 113 | 327 |
| Omsättningstillgångar | 1 902 | 1 207 | 654 | 394 | 543 | 694 | 1 083 |
| Summa tillgångar | 2 403 | 1 526 | 875 | 680 | 912 | 1 129 | 1 192 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 15 | 25 | 39 | 251 | 186 | 0 |
| Eget kapital | 291 | 431 | 65 | 75 | 89 | 301 | 436 |
| Justerat eget kapital | 366 | 431 | 65 | 75 | 89 | 301 | 567 |
| Obeskattade reserver | 94 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 165 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 160 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 093 | 1 095 | 810 | 445 | 823 | 828 | 591 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 403 | 1 526 | 875 | 680 | 912 | 1 129 | 1 192 |
| Ansvarsförbindelser | 30 | 410 | 410 | 200 | 200 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 873 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Bassck AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 4,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,9 procent, och soliditeten var måttlig — 12,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 154 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Mark.
Bolaget skall bedriva verksamhet som teknisk konsult och projektledning inom fordons- och energibranschen och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Camilla Riedel (f. 1978) Styrelseledamot
- Stefan Riedel (f. 1977) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-12-17 |
|---|---|
| Bransch | Övrig teknisk konsultverksamhet (SNI 71129) |
| Adress | Gärdesgårdsvägen 12G, 519 31, Horred Besök: Gärdesgårdsvägen 12 G, Horred |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |