Aktiebolag Leksand
Basis Snickeri Aktiebolag
110 sökningar
Omsättning 2025
2,3 mkr
+29,3 %Rörelsemarginal
1,6 %
+9,5 p.e.Soliditet
73,5 %
+20,4 p.e.Anställda
2
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 284 | 1 767 | 3 254 | 3 545 | 3 619 | 3 063 | 2 517 |
| Rörelseresultat | 36 | −140 | −96 | 28 | 533 | 109 | 10 |
| Årets resultat | 38 | 0 | 0 | 19 | 307 | 42 | 23 |
| Eget kapital | 1 152 | 1 214 | 1 213 | 1 213 | 1 195 | 887 | 846 |
| Balansomslutning | 1 567 | 2 285 | 2 776 | 3 127 | 2 737 | 1 847 | 1 662 |
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 284 | 1 767 | 3 254 | 3 545 | 3 619 | 3 063 | 2 517 |
| Personalkostnader | 630 | 668 | 957 | 966 | 819 | 859 | 779 |
| Av- och nedskrivningar | 152 | 155 | 98 | 92 | 82 | 84 | 81 |
| Övriga externa kostnader | 474 | 442 | 519 | 508 | 545 | 520 | 445 |
| Övriga rörelseposter, netto | −992 | −642 | −1 776 | −1 951 | −1 640 | −1 491 | −1 202 |
| Rörelseresultat | 36 | −140 | −96 | 28 | 533 | 109 | 10 |
| Ränteintäkter | 32 | 37 | 8 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 20 | 1 | 5 | 9 | 6 | 5 | 14 |
| Resultat efter finansiella poster | 48 | −104 | −93 | 22 | 529 | 104 | −3 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 105 | 94 | 2 | −138 | −51 | 35 |
| Skatt | 10 | 1 | 2 | 5 | 84 | 12 | 9 |
| Årets resultat | 38 | 0 | 0 | 19 | 307 | 42 | 23 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 342 | 494 | 560 | 335 | 348 | 311 | 235 |
| Varulager | 377 | 348 | 255 | 271 | 369 | 317 | 285 |
| Kortfristiga fordringar | 124 | 87 | 172 | 944 | 440 | 72 | 84 |
| Kassa och bank | 724 | 1 356 | 1 789 | 1 577 | 1 578 | 1 147 | 1 057 |
| Omsättningstillgångar | 1 225 | 1 790 | 2 215 | 2 792 | 2 388 | 1 536 | 1 426 |
| Summa tillgångar | 1 567 | 2 285 | 2 776 | 3 127 | 2 737 | 1 847 | 1 662 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 994 | 1 094 | 1 093 | 1 075 | 768 | 725 | 703 |
| Eget kapital | 1 152 | 1 214 | 1 213 | 1 213 | 1 195 | 887 | 846 |
| Justerat eget kapital | 1 164 | 1 226 | 1 308 | 1 383 | 1 367 | 949 | 867 |
| Obeskattade reserver | 15 | 15 | 120 | 214 | 216 | 78 | 27 |
| Kortfristiga skulder | 400 | 1 056 | 1 443 | 1 700 | 1 326 | 882 | 789 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 567 | 2 285 | 2 776 | 3 127 | 2 737 | 1 847 | 1 662 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 549 granskade bolag ligger Basis Snickeri Aktiebolag över mittlinjen räknat på omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,6 procent, och soliditeten var hög — 73,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 29 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Leksand.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska driva möbelsnickeri samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Paavo Matias Mustola (f. 1947) Verkställande direktör
Styrelse
- Paavo Matias Mustola (f. 1947) Styrelseledamot
- Kurt Mattsson (f. 1943) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-04-12 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av andra möbler och madrasser (SNI 31009) |
| Adress | Övermo Övermovägen 58, 793 35, Leksand Besök: Övermo Övermovägen 58, Leksand |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |