Aktiebolag Mark
Bärkraft Assistans AB
129 sökningar
Omsättning 2024
30 mkr
+10,8 %Rörelsemarginal
7,0 %
+6,7 p.e.Soliditet
35,7 %
+23,6 p.e.Anställda
55
+1,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 996 | 27 066 | 24 933 | 25 974 | 25 074 | 27 595 | 24 813 |
| Rörelseresultat | 2 103 | 93 | 1 142 | 1 396 | 1 758 | 930 | 208 |
| Årets resultat | 2 543 | 314 | 675 | 825 | 1 023 | 784 | 132 |
| Eget kapital | 3 674 | 1 132 | 818 | 4 943 | 4 118 | 3 095 | 2 311 |
| Balansomslutning | 10 293 | 9 322 | 7 764 | 13 161 | 12 541 | 11 995 | 11 396 |
| Anställda | 55 | 54 | 51 | 52 | 52 | 52 | 52 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 996 | 27 066 | 24 933 | 25 974 | 25 074 | 27 595 | 24 813 |
| Personalkostnader | 26 989 | 26 073 | 22 977 | 23 363 | 21 963 | 25 390 | 23 324 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 23 | 24 | 24 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 904 | 900 | 832 | 1 156 | 1 337 | 1 339 | 1 131 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | −126 |
| Rörelseresultat | 2 103 | 93 | 1 142 | 1 396 | 1 758 | 930 | 208 |
| Ränteintäkter | 77 | 27 | 15 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 180 | 121 | 1 156 | 1 403 | 1 764 | 929 | 227 |
| Bokslutsdispositioner | 1 043 | 291 | −297 | −357 | −451 | 72 | −57 |
| Skatt | 680 | 98 | 184 | 221 | 290 | 217 | 38 |
| Årets resultat | 2 543 | 314 | 675 | 825 | 1 023 | 784 | 132 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 338 | 343 | 342 | 344 | 372 | 406 | 446 |
| Kortfristiga fordringar | 3 547 | 3 831 | 3 462 | 3 086 | 3 271 | 3 462 | 3 569 |
| Kassa och bank | 6 408 | 5 148 | 3 960 | 9 731 | 8 897 | 8 128 | 7 381 |
| Omsättningstillgångar | 9 956 | 8 979 | 7 422 | 12 817 | 12 169 | 11 589 | 10 950 |
| Summa tillgångar | 10 293 | 9 322 | 7 764 | 13 161 | 12 541 | 11 995 | 11 396 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 031 | 718 | 43 | 4 018 | 2 995 | 2 211 | 2 079 |
| Eget kapital | 3 674 | 1 132 | 818 | 4 943 | 4 118 | 3 095 | 2 311 |
| Justerat eget kapital | 3 674 | 1 960 | 1 878 | 5 766 | 4 658 | 3 277 | 2 550 |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 043 | 1 335 | 1 037 | 680 | 229 | 301 |
| Kortfristiga skulder | 6 619 | 7 147 | 5 611 | 7 181 | 7 743 | 8 671 | 8 784 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 293 | 9 322 | 7 764 | 13 161 | 12 541 | 11 995 | 11 396 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 769 granskade bolag ligger Bärkraft Assistans AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 30 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,0 procent, och soliditeten var god — 35,7 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 11 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 55 personer, med säte i Mark.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva personlig assistans för funktionshindrade.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lennart Svensson (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Ulrika Svensson (f. 1965) Styrelseledamot
- Anders Svensson (f. 1961) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Johan Sjösten (f. 1970) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-08-22 |
|---|---|
| Bransch | Öppna sociala insatser för personer med funktionsnedsättning (SNI 88102) |
| Adress | Örbyvägen 8B, 511 61, Skene Besök: Örbyvägen 8 B, Skene |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |