Aktiebolag Södertälje
BarkMed AB
108 sökningar
Omsättning 2025
100 tkr
−69,7 %Rörelsemarginal
86,0 %
+1,5 p.e.Soliditet
96,0 %
+4,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 100 | 330 | 255 | 348 | 391 | 235 | 161 | 61 |
| Rörelseresultat | 86 | 279 | 165 | 262 | 309 | 157 | 102 | 21 |
| Årets resultat | 74 | 242 | 134 | 208 | 245 | 123 | 80 | 181 |
| Eget kapital | 645 | 971 | 978 | 1 345 | 1 136 | 891 | 768 | 687 |
| Balansomslutning | 672 | 1 058 | 1 037 | 1 407 | 1 227 | 942 | 805 | 689 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 100 | 330 | 255 | 348 | 391 | 235 | 161 | 61 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 5 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 51 | 90 | 86 | 81 | 75 | 54 | 39 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | — | 1 |
| Rörelseresultat | 86 | 279 | 165 | 262 | 309 | 157 | 102 | 21 |
| Ränteintäkter | 7 | 26 | 3 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 94 | 305 | 168 | 262 | 309 | 157 | 102 | 232 |
| Skatt | 19 | 63 | 34 | 54 | 64 | 34 | 22 | 51 |
| Årets resultat | 74 | 242 | 134 | 208 | 245 | 123 | 80 | 181 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 7 | 34 | 37 | 0 | 29 | 72 | 78 | 23 |
| Kassa och bank | 665 | 1 024 | 1 000 | 1 407 | 1 198 | 870 | 726 | 665 |
| Omsättningstillgångar | 672 | 1 058 | 1 037 | 1 407 | 1 227 | 942 | 805 | 689 |
| Summa tillgångar | 672 | 1 058 | 1 037 | 1 407 | 1 227 | 942 | 805 | 689 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 521 | 678 | 794 | 1 087 | 841 | 718 | 638 | 456 |
| Eget kapital | 645 | 971 | 978 | 1 345 | 1 136 | 891 | 768 | 687 |
| Justerat eget kapital | 645 | 971 | 978 | 1 345 | 1 136 | 891 | 768 | 687 |
| Kortfristiga skulder | 27 | 87 | 59 | 62 | 91 | 51 | 37 | 2 |
| Summa eget kapital och skulder | 672 | 1 058 | 1 037 | 1 407 | 1 227 | 942 | 805 | 689 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 286 bolag som granskas inom samma bransch hamnar BarkMed AB strax under mitten sett till omsättning, med 100 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 86,0 procent, och soliditeten var hög — 96,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 70 procent. Bolaget hör hemma i Södertälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget skall bedriva medicinsk konsultverksamhet och kapitalförvaltning.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sven Göran Barkelius (f. 1957) Styrelseledamot
- Charlotte Barkelius (f. 1995) Styrelsesuppleant
- Jenny Barkelius (f. 1997) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-04-02 |
|---|---|
| Bransch | Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212) |
| Adress | ENSKEDEVÄGEN 168 lgh 1205, 122 48, Enskede Besök: Enskedevägen 168 LGH 1205, Enskede |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |