Aktiebolag Haninge
Barfelds Motor AB
127 sökningar
Omsättning 2025
2,4 mkr
+498,0 %Rörelsemarginal
1,4 %
+1,7 p.e.Soliditet
2,9 %
−3,1 p.e.Anställda
2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 398 | 401 | 0 | 0 | 12 | 33 | 170 |
| Rörelseresultat | 34 | −1 | −3 | −59 | −28 | −82 | 63 |
| Årets resultat | 12 | −1 | 0 | 11 | 3 | 11 | 50 |
| Eget kapital | 36 | 24 | 25 | 690 | 754 | 751 | 741 |
| Balansomslutning | 1 256 | 404 | 28 | 910 | 994 | 1 065 | 1 177 |
| Anställda | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 398 | 401 | 0 | 0 | 12 | 33 | 170 |
| Personalkostnader | 899 | 300 | 0 | 1 | 0 | 56 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 569 | 4 | 3 | 58 | 40 | 58 | 106 |
| Övriga rörelseposter, netto | −896 | −98 | — | — | — | −1 | 1 |
| Rörelseresultat | 34 | −1 | −3 | −59 | −28 | −82 | 63 |
| Räntekostnader | 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 21 | −1 | −2 | −55 | −24 | −79 | 66 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 70 | 20 | 105 | 0 |
| Skatt | 9 | 0 | −2 | 4 | −6 | 16 | 16 |
| Årets resultat | 12 | −1 | 0 | 11 | 3 | 11 | 50 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 209 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 522 | 281 | 2 | 10 | 10 | 43 | 29 |
| Kassa och bank | 525 | 123 | 26 | 900 | 984 | 1 022 | 1 148 |
| Omsättningstillgångar | 1 256 | 404 | 28 | 910 | 994 | 1 065 | 1 177 |
| Summa tillgångar | 1 256 | 404 | 28 | 910 | 994 | 1 065 | 1 177 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −1 | 0 | 0 | 654 | 651 | 640 | 591 |
| Eget kapital | 36 | 24 | 25 | 690 | 754 | 751 | 741 |
| Justerat eget kapital | 36 | 24 | 25 | 690 | 810 | 822 | 896 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 70 | 90 | 195 |
| Kortfristiga skulder | 1 220 | 380 | 3 | 220 | 170 | 224 | 241 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 256 | 404 | 28 | 910 | 994 | 1 065 | 1 177 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 349 granskade bolag ligger Barfelds Motor AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 2,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,4 procent, och soliditeten var låg — 2,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 498 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Haninge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva motortävlings- och eventverksamhet inom motorsport, bilverkstadrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Karl-Göran Benny Barfeld (f. 1977) Styrelseledamot
- Maria Eriksson (f. 1979) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | M.I.A Multi Invest Assets AB (559370-6582) |
|---|---|
| Koncernmoder | M.I.A Multi Invest Assets AB (559370-6582) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-12-27 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Sleipnervägen 11, lgh 1201, 136 42, Handen Besök: Sleipnervägen 11 LGH 1201, Handen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |