Aktiebolag Lidköping 137 sökningar
Bareho Fastigheter AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
1,8 mkr
+5,9 %61,3 %
+10,7 p.e.22,5 %
+5,4 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 842 | 1 740 | 1 820 | 1 811 | 1 384 | 1 125 | 1 005 |
| Rörelseresultat | 1 130 | 881 | 1 190 | 1 264 | 868 | 437 | 600 |
| Årets resultat | 717 | −159 | 790 | 933 | 590 | 253 | 384 |
| Eget kapital | 4 444 | 3 728 | 3 887 | 3 096 | 2 164 | 1 574 | 1 321 |
| Balansomslutning | 19 791 | 21 815 | 26 409 | 18 519 | 18 166 | 18 169 | 18 781 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 842 | 1 740 | 1 820 | 1 811 | 1 384 | 1 125 | 1 005 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 314 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 232 | 232 | 232 | 232 | 232 | 232 | 194 |
| Övriga externa kostnader | 480 | 642 | 406 | 0 | 386 | 456 | 212 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 15 | — | — | 102 | — | — |
| Rörelseresultat | 1 130 | 881 | 1 190 | 1 264 | 868 | 437 | 600 |
| Ränteintäkter | 6 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 279 | 429 | 194 | 88 | 118 | 116 | 100 |
| Resultat efter finansiella poster | 856 | 452 | 996 | 1 176 | 750 | 322 | 499 |
| Koncernbidrag | 0 | −630 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 140 | −19 | 206 | 243 | 161 | 69 | 116 |
| Årets resultat | 717 | −159 | 790 | 933 | 590 | 253 | 384 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 18 612 | 21 474 | 25 271 | 17 071 | 17 304 | 17 536 | 18 069 |
| Kortfristiga fordringar | 454 | 4 | 137 | 374 | 364 | 191 | 270 |
| Kassa och bank | 725 | 337 | 1 001 | 1 074 | 498 | 442 | 443 |
| Omsättningstillgångar | 1 179 | 340 | 1 138 | 1 448 | 862 | 633 | 713 |
| Summa tillgångar | 19 791 | 21 815 | 26 409 | 18 519 | 18 166 | 18 169 | 18 781 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 677 | 3 837 | 3 047 | 2 113 | 1 524 | 1 271 | 887 |
| Eget kapital | 4 444 | 3 728 | 3 887 | 3 096 | 2 164 | 1 574 | 1 321 |
| Justerat eget kapital | 4 444 | 3 728 | 3 887 | 3 096 | 2 164 | 1 574 | 1 321 |
| Långfristiga skulder | 15 284 | 17 538 | 20 573 | 13 338 | 14 188 | 14 770 | 15 437 |
| Kortfristiga skulder | 63 | 549 | 1 949 | 2 085 | 1 814 | 1 825 | 2 023 |
| Summa eget kapital och skulder | 19 791 | 21 815 | 26 409 | 18 519 | 18 166 | 18 169 | 18 781 |
| Ställda säkerheter | 5 967 | 5 967 | 11 832 | 10 088 | 10 088 | 10 088 | 10 088 |
Verksamhet
Mätt mot de 14 970 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Bareho Fastigheter AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 61,3 procent, och soliditeten var måttlig — 22,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Sätet finns i Lidköping.
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Zlatko Kavalic (f. 1975) Styrelseledamot
- Carl Johan Gerlam (f. 1981) Styrelsesuppleant
- Klas Tryborn (f. 1980) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Bareho Gruppen AB (556770-5479) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bareho Gruppen AB (556770-5479) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-12-08 |
|---|---|
| Adress | Gamla Stadens torg 1, 531 32, Lidköping Besök: Gamla Stadens Torg 1, Lidköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |