Aktiebolag Stockholm
Bandhagen Dental Care AB
131 sökningar
Omsättning 2025
5,2 mkr
+4,0 %Rörelsemarginal
11,3 %
−8,6 p.e.Soliditet
92,1 %
+14,6 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 166 | 4 968 | 5 682 | 4 728 | 5 827 | 5 168 | 8 152 | 7 899 |
| Rörelseresultat | 584 | 988 | 1 926 | 962 | 1 909 | 1 628 | 785 | 1 507 |
| Årets resultat | 1 824 | 1 058 | 1 604 | 562 | 1 126 | 932 | 451 | 1 171 |
| Eget kapital | 8 116 | 7 291 | 7 233 | 5 629 | 6 067 | 4 941 | 4 008 | 3 558 |
| Balansomslutning | 8 812 | 9 411 | 9 466 | 8 223 | 8 488 | 6 630 | 5 342 | 5 364 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 166 | 4 968 | 5 682 | 4 728 | 5 827 | 5 168 | 8 152 | 7 899 |
| Personalkostnader | 2 422 | 2 297 | 2 159 | 1 705 | 2 274 | 2 596 | 2 852 | 2 393 |
| Av- och nedskrivningar | 314 | 316 | 126 | 184 | 172 | 150 | 168 | 164 |
| Övriga externa kostnader | 1 836 | 2 509 | 1 669 | 1 735 | 1 543 | 1 647 | 4 018 | 3 620 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 1 142 | 198 | −142 | 71 | 853 | −329 | −215 |
| Rörelseresultat | 584 | 988 | 1 926 | 962 | 1 909 | 1 628 | 785 | 1 507 |
| Ränteintäkter | 7 | 37 | 52 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 0 | 6 | 6 | 1 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 590 | 1 023 | 1 978 | 959 | 1 903 | 1 627 | 782 | 1 507 |
| Bokslutsdispositioner | 1 725 | 335 | 66 | −245 | −480 | −435 | −200 | 0 |
| Skatt | 491 | 300 | 439 | 152 | 297 | 260 | 131 | 336 |
| Årets resultat | 1 824 | 1 058 | 1 604 | 562 | 1 126 | 932 | 451 | 1 171 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 297 | 7 559 | 4 369 | 3 738 | 3 618 | 3 396 | 3 416 | 596 |
| Kortfristiga fordringar | 281 | 313 | 286 | 505 | 348 | 367 | 470 | 934 |
| Kassa och bank | 1 234 | 1 539 | 4 811 | 3 980 | 4 522 | 2 866 | 1 455 | 3 834 |
| Omsättningstillgångar | 1 515 | 1 852 | 5 097 | 4 484 | 4 870 | 3 233 | 1 925 | 4 768 |
| Summa tillgångar | 8 812 | 9 411 | 9 466 | 8 223 | 8 488 | 6 630 | 5 342 | 5 364 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 6 192 | 6 133 | 5 529 | 4 967 | 4 841 | 3 909 | 3 457 | 2 287 |
| Eget kapital | 8 116 | 7 291 | 7 233 | 5 629 | 6 067 | 4 941 | 4 008 | 3 558 |
| Justerat eget kapital | 8 116 | 8 661 | 8 869 | 7 317 | 7 561 | 6 053 | 4 775 | 4 166 |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 725 | 2 060 | 2 126 | 1 881 | 1 401 | 966 | 766 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 540 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 696 | 395 | 173 | 468 | 0 | 288 | 368 | 1 040 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 812 | 9 411 | 9 466 | 8 223 | 8 488 | 6 630 | 5 342 | 5 364 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 645 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Bandhagen Dental Care AB i den övre halvan sett till omsättning, med 5,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 11,3 procent — en god nivå — medan soliditeten på 92,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet omfattar behandling av patienter samt förbättring av munhälsan och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Shohreh Famili (f. 1977) Ordförande, Styrelseledamot
- Soheil Reyhanian Mashhadi (f. 1972) Styrelseledamot
- Kiana Reyhanian Mashhadi (f. 2006) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-12-09 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Harpsundsvägen 76 2 Tr, 124 58, Bandhagen Besök: Harpsundsvägen 76, Bandhagen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |
| Telefon | 08-6478620 |