Aktiebolag Stockholm
Balder Quality AB
124 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
98,7 %
+5,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 77 | 2 108 | 1 705 | 2 387 | 1 552 | 1 260 |
| Rörelseresultat | −806 | −823 | 1 210 | 801 | 1 415 | 1 027 | 245 |
| Årets resultat | −293 | 5 | 920 | 476 | 836 | 1 049 | 123 |
| Eget kapital | 5 891 | 6 460 | 6 732 | 6 087 | 5 886 | 1 414 | 865 |
| Balansomslutning | 5 968 | 6 934 | 8 096 | 7 434 | 7 051 | 6 137 | 2 418 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 77 | 2 108 | 1 705 | 2 387 | 1 552 | 1 260 |
| Personalkostnader | 588 | 740 | 735 | 737 | 763 | 349 | 861 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 6 | 0 | 2 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 211 | 155 | 157 | 163 | 203 | 171 | 145 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 1 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −806 | −823 | 1 210 | 801 | 1 415 | 1 027 | 245 |
| Ränteintäkter | 123 | 127 | 15 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −683 | −696 | 1 224 | 801 | 1 415 | 1 070 | 175 |
| Bokslutsdispositioner | 390 | 715 | −55 | −200 | −350 | 135 | 0 |
| Skatt | 0 | 14 | 249 | 125 | 229 | 156 | 52 |
| Årets resultat | −293 | 5 | 920 | 476 | 836 | 1 049 | 123 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 22 | 29 | 0 | 25 | 28 | 8 | 557 |
| Kortfristiga fordringar | 110 | 227 | 606 | 373 | 721 | 369 | 88 |
| Kassa och bank | 5 836 | 6 678 | 7 490 | 7 036 | 6 302 | 5 760 | 1 774 |
| Omsättningstillgångar | 5 946 | 6 905 | 8 096 | 7 409 | 7 023 | 6 129 | 1 861 |
| Summa tillgångar | 5 968 | 6 934 | 8 096 | 7 434 | 7 051 | 6 137 | 2 418 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 134 | 6 405 | 5 762 | 5 561 | 5 000 | 315 | 692 |
| Eget kapital | 5 891 | 6 460 | 6 732 | 6 087 | 5 886 | 1 414 | 865 |
| Justerat eget kapital | 5 891 | 6 770 | 7 609 | 6 921 | 6 561 | 1 811 | 1 369 |
| Obeskattade reserver | 0 | 390 | 1 105 | 1 050 | 850 | 500 | 635 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 447 |
| Kortfristiga skulder | 77 | 84 | 259 | 297 | 315 | 4 223 | 471 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 968 | 6 934 | 8 096 | 7 434 | 7 051 | 6 137 | 2 418 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska agera som sakkunnig person och tillståndsinnehavare inom läkemedelstillverkning, läkemedelsanalys och läkemedelsdistribution, förberedelse och genomförande av myndighetsinspektioner från EU och FDA, supporta företag inom läkemedelsindustrin med rådgivning, kvalitetssystem, kvalitetsgenomgång, inspektion och myndighetskontakter och tillstånd samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattias Bolik (f. 1971) Styrelseledamot
- Lena Bolik (f. 1952) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-04-14 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Buteljgatan 30, 117 60, Stockholm Besök: Buteljgatan 30, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |