Aktiebolag Stockholm 46 sökningar
Balansen ESL AB
Revision
25 tkr
−35,9 %24,0 %
−6,8 p.e.68,1 %
+4,2 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 | 39 | 63 | 187 | 164 | 220 | 248 | 228 |
| Rörelseresultat | 6 | 12 | −572 | −1 007 | −825 | −707 | −616 | −767 |
| Årets resultat | 161 | 141 | 331 | 779 | 506 | 447 | 418 | 293 |
| Eget kapital | 1 701 | 1 756 | 1 949 | 1 917 | 1 609 | 1 202 | 1 026 | 858 |
| Balansomslutning | 2 497 | 2 746 | 3 105 | 3 487 | 2 924 | 2 448 | 2 156 | 1 814 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06* | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 | 39 | 63 | 187 | 164 | 220 | 248 | 228 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 562 | 1 105 | 886 | 850 | 798 | 882 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 27 | 73 | 89 | 103 | 77 | 65 | 112 |
| Övriga rörelseposter, netto | 1 | — | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 6 | 12 | −572 | −1 007 | −825 | −707 | −616 | −767 |
| Ränteintäkter | 19 | 47 | 478 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 24 | 55 | 228 | 1 159 | 696 | 671 | 725 | 514 |
| Bokslutsdispositioner | 187 | 133 | 206 | −160 | −50 | −96 | −187 | −133 |
| Skatt | 50 | 47 | 104 | 220 | 139 | 128 | 120 | 88 |
| Årets resultat | 161 | 141 | 331 | 779 | 506 | 447 | 418 | 293 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06* | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 900 | 1 900 | 1 300 | 340 | 671 | 450 | 622 | 581 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 1 | 0 | 66 | 11 | 47 | 59 | 34 |
| Kassa och bank | 591 | 845 | 1 805 | 3 081 | 2 242 | 1 951 | 1 474 | 1 199 |
| Omsättningstillgångar | 597 | 846 | 1 805 | 3 147 | 2 253 | 1 998 | 1 534 | 1 232 |
| Summa tillgångar | 2 497 | 2 746 | 3 105 | 3 487 | 2 924 | 2 448 | 2 156 | 1 814 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 490 | 1 565 | 1 568 | 1 088 | 1 053 | 705 | 558 | 515 |
| Eget kapital | 1 701 | 1 756 | 1 949 | 1 917 | 1 609 | 1 202 | 1 026 | 858 |
| Justerat eget kapital | 2 316 | 2 519 | 2 818 | 2 949 | 2 514 | 2 067 | 1 815 | 1 499 |
| Obeskattade reserver | 774 | 961 | 1 094 | 1 300 | 1 140 | 1 090 | 994 | 807 |
| Kortfristiga skulder | 22 | 29 | 62 | 270 | 175 | 156 | 136 | 149 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 497 | 2 746 | 3 105 | 3 487 | 2 924 | 2 448 | 2 156 | 1 814 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 869 | 627 | 748 | 617 | 609 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 240 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Balansen ESL AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 25 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 24,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 68,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 36 procent. Sätet finns i Stockholm.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva revision och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Eva Sievert Läckgren (f. 1962) Styrelseledamot
- Helena Dale (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-11-03 |
|---|---|
| Adress | Thespisvägen 8, 167 71, Bromma Besök: Thespisvägen 8, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |