Aktiebolag Håbo
Bactoforce Nordic AB
166 sökningar
Omsättning 2025
9,2 mkr
+4,5 %Rörelsemarginal
5,7 %
+5,4 p.e.Soliditet
21,3 %
+10,4 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 241 | 8 839 | 7 294 | 7 431 | 5 641 | 5 906 | 6 331 | 5 944 |
| Rörelseresultat | 526 | 22 | −515 | 185 | 699 | 1 016 | 1 566 | 659 |
| Årets resultat | 485 | −26 | −527 | 134 | 586 | 839 | 1 275 | 510 |
| Eget kapital | 755 | 270 | 270 | 756 | 1 208 | 1 461 | 2 022 | 1 247 |
| Balansomslutning | 3 550 | 2 474 | 3 550 | 2 362 | 3 018 | 2 921 | 3 435 | 2 876 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 241 | 8 839 | 7 294 | 7 431 | 5 641 | 5 906 | 6 331 | 5 944 |
| Personalkostnader | 4 218 | 4 538 | 4 024 | 3 852 | 2 747 | 2 608 | 1 675 | 2 497 |
| Av- och nedskrivningar | 48 | 53 | 0 | 43 | 28 | 1 | 0 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 4 294 | 4 154 | 3 630 | 3 233 | 2 095 | 2 204 | 2 949 | 2 666 |
| Övriga rörelseposter, netto | −155 | −72 | −155 | −118 | −72 | −77 | −141 | −110 |
| Rörelseresultat | 526 | 22 | −515 | 185 | 699 | 1 016 | 1 566 | 659 |
| Ränteintäkter | 58 | 13 | 17 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 88 | 61 | 30 | 9 | 2 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 496 | −26 | −527 | 176 | 741 | 1 069 | 1 620 | 658 |
| Skatt | 10 | 0 | 0 | 42 | 155 | 230 | 345 | 149 |
| Årets resultat | 485 | −26 | −527 | 134 | 586 | 839 | 1 275 | 510 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 42 | 91 | 144 | 144 | 187 | 32 | 0 | 0 |
| Varulager | 128 | 52 | 118 | 31 | 22 | 20 | 0 | 84 |
| Kortfristiga fordringar | 2 424 | 2 236 | 3 070 | 2 064 | 2 215 | 2 148 | 3 146 | 2 543 |
| Kassa och bank | 956 | 95 | 218 | 123 | 594 | 721 | 288 | 248 |
| Omsättningstillgångar | 3 509 | 2 383 | 3 406 | 2 218 | 2 832 | 2 889 | 3 435 | 2 876 |
| Summa tillgångar | 3 550 | 2 474 | 3 550 | 2 362 | 3 018 | 2 921 | 3 435 | 2 876 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Balanserat resultat | −270 | −270 | 81 | 82 | 82 | 82 | 207 | 197 |
| Eget kapital | 755 | 270 | 270 | 756 | 1 208 | 1 461 | 2 022 | 1 247 |
| Justerat eget kapital | 755 | 270 | 270 | 756 | 1 208 | 1 461 | 2 022 | 1 247 |
| Kortfristiga skulder | 2 795 | 2 204 | 3 280 | 1 606 | 1 810 | 1 460 | 1 413 | 1 629 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 550 | 2 474 | 3 550 | 2 362 | 3 018 | 2 921 | 3 435 | 2 876 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 26 | 176 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 948 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Bactoforce Nordic AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 9,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,7 procent, och soliditeten var måttlig — 21,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Håbo.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva kemisk och visuell kontroll och inspektioner inom pharmaseptiska-, bioteknologiska- och livs- medelsområdet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Magne Brauten (f. 1969) Verkställande direktör
Styrelse
- Hendrik Jan Bobbink (f. 1960) Ordförande, Styrelseledamot
- Albertus Theodorus van Hezewijk (f. 1976) Styrelseledamot
- Magne Brauten (f. 1969) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Peter Ek (f. 1990) Huvudansvarig revisor
- Irina Pestova (f. 1978) Delgivningsbar person
Koncern
| Moderbolag | BACTOFORCE NORDIC AS |
|---|---|
| Koncernmoder | BACTOFORCE NORDIC AS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-06-30 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk provning och analys (SNI 71200) |
| Adress | Högbergsgatan 30A, 116 20, Stockholm Besök: Högbergsgatan 30 A, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |