Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Bacceria AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Bacceria AB minskade omsättningen med 8 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är −1,8 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 15,1 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 978 | 5 019 | 1 % | |
| Värdeförändring | −52,0 % | 4 625 | 4 909 | 6 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,6 % | 4 872 | 5 658 | 14 % |
| Rörelsemarginal | −1,8 % | 4 917 | 5 655 | 13 % |
| Avkastning på eget kapital | −66,4 % | 5 341 | 5 658 | 6 % |
| Soliditet | 15,1 % | 5 041 | 5 645 | 11 % |
| Nettoomsättning per anställd | 994 tkr | 4 572 | 5 658 | 19 % |
| Rörelseresultat per anställd | −18 tkr | 4 881 | 5 658 | 14 % |
| Nettoomsättning | 4 972 tkr | 4 575 | 5 658 | 19 % |
| Rörelseresultat | −91 tkr | 4 817 | 5 658 | 15 % |
| Antal anställda | 5 | 3 542 | 5 658 | 37 % |
Värmlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 826 | 1 834 | 0 % | |
| Värdeförändring | −52,0 % | 1 757 | 1 816 | 3 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,6 % | 1 628 | 2 071 | 21 % |
| Rörelsemarginal | −1,8 % | 1 826 | 2 071 | 12 % |
| Avkastning på eget kapital | −66,4 % | 2 005 | 2 071 | 3 % |
| Soliditet | 15,1 % | 1 870 | 2 065 | 9 % |
| Nettoomsättning per anställd | 994 tkr | 1 859 | 2 071 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | −18 tkr | 1 787 | 2 071 | 14 % |
| Nettoomsättning | 4 972 tkr | 1 865 | 2 071 | 10 % |
| Rörelseresultat | −91 tkr | 1 770 | 2 071 | 15 % |
| Antal anställda | 5 | 1 303 | 2 071 | 37 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 78 022 | 78 286 | 0 % | |
| Värdeförändring | −52,0 % | 73 052 | 77 169 | 5 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,6 % | 67 563 | 87 562 | 23 % |
| Rörelsemarginal | −1,8 % | 74 530 | 87 475 | 15 % |
| Avkastning på eget kapital | −66,4 % | 83 421 | 87 581 | 5 % |
| Soliditet | 15,1 % | 78 484 | 87 381 | 10 % |
| Nettoomsättning per anställd | 994 tkr | 77 386 | 87 582 | 12 % |
| Rörelseresultat per anställd | −18 tkr | 73 034 | 87 582 | 17 % |
| Nettoomsättning | 4 972 tkr | 79 360 | 87 582 | 9 % |
| Rörelseresultat | −91 tkr | 72 185 | 87 582 | 18 % |
| Antal anställda | 5 | 57 940 | 87 582 | 34 % |