Aktiebolag Lerum
B13 Redovisning AB
37 sökningar
1,3 mkr
+10,2 %5,8 %
−16,8 p.e.47,8 %
−27,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 310 | 1 189 | 1 098 | 848 | 796 | 1 082 | 1 035 | 789 |
| Rörelseresultat | 76 | 269 | 174 | 226 | 316 | 379 | 322 | 192 |
| Årets resultat | 60 | 213 | 138 | 180 | 249 | 298 | 251 | 150 |
| Eget kapital | 89 | 238 | 175 | 258 | 323 | 350 | 301 | 204 |
| Balansomslutning | 186 | 315 | 267 | 335 | 396 | 578 | 414 | 255 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12* | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 310 | 1 189 | 1 098 | 848 | 796 | 1 082 | 1 035 | 789 |
| Personalkostnader | 1 152 | 848 | 850 | 585 | 441 | 664 | 675 | 564 |
| Övriga externa kostnader | 99 | 74 | 74 | 37 | 39 | 39 | 38 | 32 |
| Övriga rörelseposter, netto | 17 | — | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 76 | 269 | 174 | 226 | 316 | 379 | 322 | 192 |
| Resultat efter finansiella poster | 76 | 268 | 174 | 226 | 316 | 379 | 322 | 192 |
| Skatt | 16 | 55 | 36 | 47 | 68 | 81 | 71 | 42 |
| Årets resultat | 60 | 213 | 138 | 180 | 249 | 298 | 251 | 150 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12* | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 83 | 93 | 91 | 60 | 62 | 85 | 88 | 73 |
| Kassa och bank | 103 | 222 | 176 | 275 | 334 | 493 | 326 | 183 |
| Omsättningstillgångar | 186 | 315 | 267 | 335 | 396 | 578 | 414 | 255 |
| Summa tillgångar | 186 | 315 | 267 | 335 | 396 | 578 | 414 | 255 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 | 0 | 12 | 53 | 24 | 2 | 0 | 4 |
| Eget kapital | 89 | 238 | 175 | 258 | 323 | 350 | 301 | 204 |
| Justerat eget kapital | 89 | 238 | 175 | 258 | 323 | 350 | 301 | 204 |
| Kortfristiga skulder | 97 | 77 | 92 | 77 | 73 | 228 | 113 | 51 |
| Summa eget kapital och skulder | 186 | 315 | 267 | 335 | 396 | 578 | 414 | 255 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 121 granskade bolag ligger B13 Redovisning AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,8 procent, och soliditeten var god — 47,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Lerum.
Aktiebolagets verksamhet skall vara att bedriva konsultverksamhet inom redovisning och ekonomi och därmed förenlig verksamhet, utveckla och inneha patent och därmed förenlig verksamhet, samt kapitalförvaltning.
Styrelse & ledning
- Johan Ahlrén (f. 1963) Styrelseledamot
- Jan Ingemar Svensson (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-04-29 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Hjälmareds Allé 6, 441 95, Alingsås Besök: Hjälmareds Allé 6, Alingsås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |