Aktiebolag Malmö
B&V Catering AB
50 sökningar
4,2 mkr
+7,0 %2,7 %
−8,6 p.e.45,6 %
+3,2 p.e.3
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 238 | 3 961 | 3 305 | 2 799 | 2 619 |
| Rörelseresultat | 115 | 448 | 474 | −461 | −69 |
| Årets resultat | 109 | 435 | 461 | −467 | −70 |
| Eget kapital | 590 | 481 | 46 | −484 | −17 |
| Balansomslutning | 1 293 | 1 134 | 775 | 429 | 1 033 |
| Anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 238 | 3 961 | 3 305 | 2 799 | 2 619 |
| Personalkostnader | 1 505 | 1 022 | 730 | 1 269 | 1 486 |
| Av- och nedskrivningar | 194 | 200 | 5 | 195 | 197 |
| Övriga externa kostnader | 953 | 806 | 844 | 567 | 683 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 471 | −1 485 | −1 252 | −1 229 | −322 |
| Rörelseresultat | 115 | 448 | 474 | −461 | −69 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 8 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 13 | 21 | 6 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 115 | 435 | 461 | −467 | −70 |
| Skatt | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 109 | 435 | 461 | −467 | −70 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 157 | 167 | 367 | 348 | 543 |
| Varulager | 60 | 54 | 32 | 54 | 49 |
| Kortfristiga fordringar | 494 | 545 | 204 | −23 | 302 |
| Kassa och bank | 582 | 368 | 172 | 50 | 139 |
| Omsättningstillgångar | 1 136 | 967 | 408 | 81 | 490 |
| Summa tillgångar | 1 293 | 1 134 | 775 | 429 | 1 033 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 431 | −4 | −465 | −567 | 3 |
| Eget kapital | 590 | 481 | 46 | −484 | −17 |
| Justerat eget kapital | 590 | 481 | 46 | −484 | −17 |
| Långfristiga skulder | 458 | 458 | 499 | 596 | 538 |
| Kortfristiga skulder | 245 | 195 | 230 | 317 | 512 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 293 | 1 134 | 775 | 429 | 1 033 |
| Ansvarsförbindelser | 570 | 570 | 570 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte B&V Catering AB 4,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 505 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 2,7 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 45,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Malmö.
Laga och leverera maten till företag samt privata kunder.
Hitta fler företag som B&V Catering AB – inom cateringverksamhet vid enskilda evenemang i Malmö →
Styrelse & ledning
- Van Viet Nguyen (f. 1964) Styrelseledamot
- Van Lam Nguyen (f. 1954) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-09-29 |
|---|---|
| Bransch | Cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210) |
| Adress | Strömgatan 3, 212 25, Malmö Besök: Strömgatan 3, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |