Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar B & K Group AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
B & K Group AB ökade omsättningen med 28 procent senaste året. Medianen bland branschens 3 104 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 7,7 procent, mot branschmedianens 3,3 procent.
Soliditeten ligger på 25,5 procent — branschens median är 39,6 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Byggande av bostadshus och andra byggnader
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +28,2 % | 708 | 3 102 | 77 % |
| Rörelsemarginal | 7,7 % | 690 | 3 104 | 78 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 % | 2 255 | 3 104 | 27 % |
| Soliditet | 25,5 % | 2 313 | 3 100 | 25 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 059 tkr | 1 573 | 3 104 | 49 % |
| Rörelseresultat per anställd | 158 tkr | 900 | 3 104 | 71 % |
| Nettoomsättning | 6 177 tkr | 2 607 | 3 104 | 16 % |
| Rörelseresultat | 474 tkr | 1 644 | 3 104 | 47 % |
| Antal anställda | 3 | 2 704 | 3 104 | 13 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +28,2 % | 1 788 | 15 012 | 88 % |
| Rörelsemarginal | 7,7 % | 5 763 | 14 997 | 62 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 % | 10 247 | 15 017 | 32 % |
| Soliditet | 25,5 % | 11 828 | 14 974 | 21 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 059 tkr | 6 867 | 15 017 | 54 % |
| Rörelseresultat per anställd | 158 tkr | 6 052 | 15 017 | 60 % |
| Nettoomsättning | 6 177 tkr | 12 642 | 15 017 | 16 % |
| Rörelseresultat | 474 tkr | 9 131 | 15 017 | 39 % |
| Antal anställda | 3 | 13 131 | 15 017 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +28,2 % | 10 671 | 87 562 | 88 % |
| Rörelsemarginal | 7,7 % | 33 637 | 87 475 | 62 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 % | 59 430 | 87 581 | 32 % |
| Soliditet | 25,5 % | 68 714 | 87 381 | 21 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 059 tkr | 39 155 | 87 582 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | 158 tkr | 34 701 | 87 582 | 60 % |
| Nettoomsättning | 6 177 tkr | 73 516 | 87 582 | 16 % |
| Rörelseresultat | 474 tkr | 52 963 | 87 582 | 40 % |
| Antal anställda | 3 | 76 663 | 87 582 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .