Aktiebolag Uppsala
B Hedin-Storm Läkarpraktik AB
87 sökningar
Omsättning 2026
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
91,0 %
+1,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 183 | 960 | 1 005 | 1 391 | 1 452 |
| Rörelseresultat | −19 | −15 | −21 | 254 | 425 | 352 | 530 | 217 |
| Årets resultat | 184 | −1 | −3 | 202 | 254 | 277 | 416 | 169 |
| Eget kapital | 707 | 733 | 939 | 1 137 | 1 123 | 1 053 | 994 | 839 |
| Balansomslutning | 777 | 820 | 1 038 | 1 301 | 1 302 | 1 129 | 1 119 | 971 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 183 | 960 | 1 005 | 1 391 | 1 452 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 67 | 319 | 463 | 537 | 806 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 146 | 146 |
| Övriga externa kostnader | 19 | 15 | 21 | 114 | 227 | 190 | 179 | 283 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 252 | 11 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −19 | −15 | −21 | 254 | 425 | 352 | 530 | 217 |
| Ränteintäkter | 186 | 1 | 2 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 167 | −13 | −20 | 255 | 425 | 352 | 530 | 217 |
| Bokslutsdispositioner | 17 | 12 | 17 | 0 | −106 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 53 | 66 | 75 | 114 | 48 |
| Årets resultat | 184 | −1 | −3 | 202 | 254 | 277 | 416 | 169 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 738 | 795 | 795 | 795 | 795 | 522 | 250 | 146 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 9 | 9 | 23 | 167 | 47 | 161 | 148 |
| Kassa och bank | 29 | 16 | 234 | 483 | 340 | 560 | 709 | 677 |
| Omsättningstillgångar | 39 | 25 | 243 | 506 | 507 | 607 | 870 | 825 |
| Summa tillgångar | 777 | 820 | 1 038 | 1 301 | 1 302 | 1 129 | 1 119 | 971 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 423 | 634 | 842 | 835 | 769 | 676 | 478 | 570 |
| Eget kapital | 707 | 733 | 939 | 1 137 | 1 123 | 1 053 | 994 | 839 |
| Justerat eget kapital | 755 | 794 | 1 010 | 1 221 | 1 207 | 1 053 | 994 | 839 |
| Obeskattade reserver | 60 | 77 | 89 | 106 | 106 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 10 | 10 | 58 | 73 | 76 | 125 | 132 |
| Summa eget kapital och skulder | 777 | 820 | 1 038 | 1 301 | 1 302 | 1 129 | 1 119 | 971 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva läkarverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Birgitta Hedin Storm (f. 1954) Styrelseledamot
- Karl Erik Storm (f. 1953) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-11-02 |
|---|---|
| Bransch | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222) |
| Adress | Örbygatan 13, 753 24, Uppsala Besök: Örbygatan 13, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |