Aktiebolag Lerum 54 sökningar
B Båvall Skattekonsult AB
Redovisning och bokföring, skatterådgivning
169 tkr
−23,5 %-37,3 %
−25,5 p.e.18,5 %
+15,3 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 169 | 221 | 163 | 137 | 255 | 383 | 492 | 690 |
| Rörelseresultat | −63 | −26 | 65 | −8 | 124 | 156 | 197 | 356 |
| Årets resultat | 400 | −23 | 58 | −7 | 399 | 114 | 141 | 267 |
| Eget kapital | 479 | 79 | 102 | 44 | 450 | 178 | 264 | 423 |
| Balansomslutning | 2 584 | 2 405 | 2 598 | 2 792 | 3 105 | 3 288 | 3 363 | 3 415 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 169 | 221 | 163 | 137 | 255 | 383 | 492 | 690 |
| Personalkostnader | 27 | 9 | 21 | 29 | 49 | 46 | 51 | 46 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 9 | 9 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 215 | 239 | 121 | 107 | 145 | 182 | 253 | 278 |
| Övriga rörelseposter, netto | 10 | — | 44 | — | 72 | — | 9 | −10 |
| Rörelseresultat | −63 | −26 | 65 | −8 | 124 | 156 | 197 | 356 |
| Ränteintäkter | 462 | 3 | 8 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 400 | −23 | 73 | −7 | 124 | 156 | 197 | 355 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 393 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −18 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 15 | 0 | 118 | 41 | 39 | 88 |
| Årets resultat | 400 | −23 | 58 | −7 | 399 | 114 | 141 | 267 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 1 626 | 1 635 | 1 300 | 500 | 491 |
| Kortfristiga fordringar | 65 | 142 | 265 | 131 | 96 | 85 | 251 | 84 |
| Kassa och bank | 919 | 663 | 733 | 1 035 | 1 375 | 1 903 | 2 612 | 2 840 |
| Omsättningstillgångar | 984 | 805 | 998 | 1 166 | 1 470 | 1 988 | 2 863 | 2 924 |
| Summa tillgångar | 2 584 | 2 405 | 2 598 | 2 792 | 3 105 | 3 288 | 3 363 | 3 415 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 29 | 52 | −6 | 1 | 1 | 14 | 73 | 106 |
| Eget kapital | 479 | 79 | 102 | 44 | 450 | 178 | 264 | 423 |
| Justerat eget kapital | 479 | 79 | 102 | 44 | 450 | 490 | 576 | 735 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 393 | 393 | 393 |
| Kortfristiga skulder | 2 105 | 2 326 | 2 496 | 2 748 | 2 655 | 2 717 | 2 706 | 2 599 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 584 | 2 405 | 2 598 | 2 792 | 3 105 | 3 288 | 3 363 | 3 415 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 126 bolag som granskas inom samma bransch hamnar B Båvall Skattekonsult AB strax under mitten sett till omsättning, med 169 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -37,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 18,5 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 24 procent. Sätet finns i Lerum.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom främst skatterådgivning, värdepappersförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Bertil Båvall (f. 1949) Styrelseledamot
- Agnes Båvall (f. 1989) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Båvall Förvaltning AB (556832-1698) |
|---|---|
| Koncernmoder | Båvall Förvaltning AB (556832-1698) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-08-13 |
|---|---|
| Adress | Herreslia 10, 448 50, Tollered Besök: Herreslia 10, Tollered |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |