Aktiebolag Västerås
AzoCare Fastighet 2 AB
42 sökningar
Omsättning 2025
492 tkr
0,0 %Rörelsemarginal
53,7 %
−14,2 p.e.Soliditet
3,9 %
+0,8 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 492 | 492 | 1 198 | 1 258 | 547 | 492 | 164 |
| Rörelseresultat | 264 | 334 | 510 | 575 | 240 | 338 | 97 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | 18 | −1 | 2 | 61 |
| Eget kapital | 130 | 130 | 130 | 130 | 112 | 113 | 111 |
| Balansomslutning | 3 321 | 4 237 | 4 034 | 4 094 | 4 080 | 4 315 | 3 330 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 492 | 492 | 1 198 | 1 258 | 547 | 492 | 164 |
| Personalkostnader | 0 | 88 | 695 | 597 | 263 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 76 | 76 | 76 | 76 | 76 | 79 | 29 |
| Övriga externa kostnader | 96 | 95 | 218 | 141 | 73 | 75 | 38 |
| Övriga rörelseposter, netto | −56 | 101 | 301 | 131 | 105 | — | — |
| Rörelseresultat | 264 | 334 | 510 | 575 | 240 | 338 | 97 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 50 | 102 | 90 | 109 | 19 |
| Resultat efter finansiella poster | 264 | 334 | 461 | 473 | 149 | 229 | 78 |
| Koncernbidrag | −264 | −334 | −460 | −450 | −150 | −227 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 1 | 5 | 0 | 0 | 17 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | 18 | −1 | 2 | 61 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 582 | 2 658 | 2 734 | 2 810 | 2 886 | 2 962 | 3 041 |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 30 | 279 | 232 | 59 | 202 | 14 |
| Kassa och bank | 709 | 1 549 | 1 021 | 1 052 | 1 135 | 1 150 | 275 |
| Omsättningstillgångar | 739 | 1 579 | 1 300 | 1 284 | 1 194 | 1 352 | 289 |
| Summa tillgångar | 3 321 | 4 237 | 4 034 | 4 094 | 4 080 | 4 315 | 3 330 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 80 | 80 | 80 | 62 | 63 | 61 | 0 |
| Eget kapital | 130 | 130 | 130 | 130 | 112 | 113 | 111 |
| Justerat eget kapital | 130 | 130 | 130 | 130 | 112 | 113 | 111 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 3 176 | 3 369 | 3 754 | 2 907 |
| Kortfristiga skulder | 3 191 | 4 107 | 3 904 | 788 | 599 | 448 | 312 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 321 | 4 237 | 4 034 | 4 094 | 4 080 | 4 315 | 3 330 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 3 850 | 3 850 | 0 | 3 150 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger AzoCare Fastighet 2 AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 492 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 53,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 3,9 procent får betecknas som låg. Bolaget hör hemma i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva korttidsuthyrning av boende samt hotellverksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Karin Azo (f. 1990) Styrelseledamot
- Joseph Azo (f. 1982) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | AzoCare Holding AB (559170-3904) |
|---|---|
| Koncernmoder | AzoCare Holding AB (559170-3904) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-07-29 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Box 545 Skiljeboplatsen 2, 723 41, Västerås Besök: Box 545 Skiljeboplatsen 2, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |