starkabolag.se

Aktiebolag Göteborg

AVSOL i Göteborg AB

99 sökningar

Omsättning 2025

3 mkr

−32,1 %
Rörelsemarginal

-16,9 %

−25,4 p.e.
Soliditet

9,3 %

−50,4 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning3 0414 4773 8772 122292
Rörelseresultat−515380403130−111
Årets resultat−388205240110−69
Eget kapital6455234719787
Balansomslutning6851 1761 374368182
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning3 0414 4773 8772 122292
Personalkostnader1 2161 03168443772
Övriga externa kostnader1 1721 0681 177374209
Övriga rörelseposter, netto−1 168−1 998−1 613−1 181−122
Rörelseresultat−515380403130−111
Ränteintäkter030——
Räntekostnader6351411
Resultat efter finansiella poster−578379388132−112
Bokslutsdispositioner190−100−90043
Skatt07459220
Årets resultat−388205240110−69

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Varulager1211000
Kortfristiga fordringar5983751 081173106
Kassa och bank7579029319576
Omsättningstillgångar6851 1761 374368182
Summa tillgångar6851 1761 374368182
Aktiekapital6060606060
Balanserat resultat3922864727117
Eget kapital6455234719787
Justerat eget kapital6470341819787
Obeskattade reserver01909000
Kortfristiga skulder62143493717195
Summa eget kapital och skulder6851 1761 374368182

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte AVSOL i Göteborg AB 3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -16,9 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 9,3 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 32 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Göteborg.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva uthyrning, rådgivning, installation, produktion, försäljning och konsulting avseende ljud, ljus, bild och scen inom nöjesbranschen och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är AVSOL i Göteborg AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av AVSOL i Göteborg AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller AVSOL i Göteborg AB (559106-3283)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

AVSOL i Göteborg AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2017-03-27
Bransch Partihandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning (SNI 46432)
Adress
Kryptongatan 9, 431 53, Mölndal
Besök: Kryptongatan 9, Mölndal
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad