Aktiebolag Motala
Avoma Fastighet AB
55 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
+4,8 %Rörelsemarginal
52,9 %
+23,0 p.e.Soliditet
20,3 %
+2,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 077 | 1 028 | 824 | 721 | 554 |
| Rörelseresultat | 570 | 308 | −394 | −396 | 57 |
| Årets resultat | 79 | 2 | 59 | 10 | 5 |
| Eget kapital | 1 230 | 1 151 | 1 149 | 89 | 79 |
| Balansomslutning | 7 778 | 7 666 | 7 857 | 8 378 | 6 165 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 077 | 1 028 | 824 | 721 | 554 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 384 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 347 | 468 | 500 | 0 | 299 |
| Övriga externa kostnader | 160 | 252 | 717 | 733 | 197 |
| Rörelseresultat | 570 | 308 | −394 | −396 | 57 |
| Räntekostnader | 273 | 289 | 125 | 52 | 50 |
| Resultat efter finansiella poster | 297 | 19 | −519 | −447 | 7 |
| Bokslutsdispositioner | −199 | −16 | −102 | −121 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 681 | 580 | 0 |
| Skatt | 20 | 1 | 0 | 3 | 1 |
| Årets resultat | 79 | 2 | 59 | 10 | 5 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 024 | 7 370 | 7 816 | 7 657 | 5 745 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 16 | 10 | 17 | 47 |
| Kassa och bank | 747 | 280 | 31 | 704 | 373 |
| Omsättningstillgångar | 754 | 296 | 41 | 721 | 420 |
| Summa tillgångar | 7 778 | 7 666 | 7 857 | 8 378 | 6 165 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 101 | 1 099 | 40 | 29 | 24 |
| Eget kapital | 1 230 | 1 151 | 1 149 | 89 | 79 |
| Justerat eget kapital | 1 578 | 1 341 | 1 326 | 185 | 79 |
| Obeskattade reserver | 438 | 239 | 223 | 121 | 0 |
| Långfristiga skulder | 5 862 | 6 047 | 6 320 | 8 006 | 5 507 |
| Kortfristiga skulder | 248 | 229 | 165 | 162 | 579 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 778 | 7 666 | 7 857 | 8 378 | 6 165 |
| Ställda säkerheter | 5 400 | 5 400 | 3 700 | 3 700 | 3 700 |
Verksamhet
Avoma Fastighet AB omsatte 1,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 829 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 52,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 20,3 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Bolaget hör hemma i Motala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva uthyrning av lokaler samt handel och förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jani Pajala (f. 1985) Styrelseledamot
- Erica Pajala (f. 1983) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Avoma Holding AB (559474-6025) |
|---|---|
| Koncernmoder | Avoma Holding AB (559474-6025) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-02-08 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Turbinvägen 11, 591 61, Motala Besök: Turbinvägen 11, Motala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |