Aktiebolag Lerum
Avilar AB
74 sökningar
Omsättning 2025
2,5 mkr
+4,6 %Rörelsemarginal
34,7 %
−7,5 p.e.Soliditet
59,8 %
+0,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 522 | 2 410 | 2 422 | 2 252 | 2 064 |
| Rörelseresultat | 876 | 1 018 | 1 099 | 1 048 | 914 |
| Årets resultat | 839 | 567 | 704 | 659 | 329 |
| Eget kapital | 2 533 | 2 002 | 1 715 | 1 292 | 902 |
| Balansomslutning | 6 365 | 5 781 | 5 133 | 4 403 | 3 758 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 522 | 2 410 | 2 422 | 2 252 | 2 064 |
| Personalkostnader | 1 078 | 996 | 1 017 | 982 | 975 |
| Av- och nedskrivningar | 128 | 128 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 440 | 187 | 175 | 158 | 130 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −81 | −131 | −64 | −45 |
| Rörelseresultat | 876 | 1 018 | 1 099 | 1 048 | 914 |
| Ränteintäkter | 13 | 21 | 16 | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 73 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 881 | 966 | 1 114 | 1 047 | 639 |
| Bokslutsdispositioner | 225 | −185 | −185 | −181 | −117 |
| Skatt | 267 | 214 | 226 | 207 | 193 |
| Årets resultat | 839 | 567 | 704 | 659 | 329 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 553 | 2 568 | 2 234 | 2 114 | 1 994 |
| Kortfristiga fordringar | 930 | 759 | 726 | 660 | 677 |
| Kassa och bank | 2 882 | 2 454 | 2 173 | 1 629 | 1 087 |
| Omsättningstillgångar | 3 812 | 3 214 | 2 899 | 2 289 | 1 764 |
| Summa tillgångar | 6 365 | 5 781 | 5 133 | 4 403 | 3 758 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 594 | 1 335 | 911 | 533 | 473 |
| Eget kapital | 2 533 | 2 002 | 1 715 | 1 292 | 902 |
| Justerat eget kapital | 3 807 | 3 455 | 3 021 | 2 451 | 1 918 |
| Obeskattade reserver | 1 605 | 1 830 | 1 645 | 1 460 | 1 279 |
| Avsättningar | 1 755 | 1 635 | 1 516 | 1 396 | 1 276 |
| Kortfristiga skulder | 472 | 314 | 257 | 255 | 301 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 365 | 5 781 | 5 133 | 4 403 | 3 758 |
| Ställda säkerheter | 1 530 | 1 410 | 1 290 | 1 170 | 1 050 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Avilar AB 2,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 834 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 34,7 procent, och soliditeten var hög — 59,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Lerum.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet samt utveckling av innova- tioner inom följande områden: elektronik, data, mekanik, inred- ning och projektledning. Utöver detta så kommer bolaget att bedri- va försäljning av mjukvara samt av innovationer. Bolaget ska dessutom bedriva handel med värdepapper, förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Rikard Larking (f. 1972) Verkställande direktör
Styrelse
- Rikard Larking (f. 1972) Styrelseledamot
- Malin Larking (f. 1976) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Håkan Mårtensson (f. 1959) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-09-23 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Prästkragsvägen 40, 448 36, Floda Besök: Prästkragsvägen 40, Floda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-2255443 |