starkabolag.se

Aktiebolag Fagersta

Åvestbo Bygg & Plåt AB

98 sökningar

Omsättning 2025

1,2 mkr

+7,6 %
Rörelsemarginal

27,4 %

+20,1 p.e.
Soliditet

54,5 %

−4,9 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning1 2321 1451 4051 1031 110
Rörelseresultat33783412915
Årets resultat19950−270−6
Eget kapital604405355358288
Balansomslutning1 1956827208171 015
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning1 2321 1451 4051 1031 110
Personalkostnader332327426301344
Av- och nedskrivningar170165195193186
Övriga externa kostnader287350256310249
Övriga rörelseposter, netto−106−220−524−170−316
Rörelseresultat33783412915
Räntekostnader2318231921
Resultat efter finansiella poster31366−19110−6
Bokslutsdispositioner−60020−200
Skatt55163200
Årets resultat19950−270−6

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar1 017422489633690
Varulager109158128145144
Kortfristiga fordringar576510313180
Kassa och bank12370262
Omsättningstillgångar178260231184326
Summa tillgångar1 1956827208171 015
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat305255257188194
Eget kapital604405355358288
Justerat eget kapital652405355374288
Obeskattade reserver6000200
Långfristiga skulder41742217292488
Kortfristiga skulder114235148147239
Summa eget kapital och skulder1 1956827208171 015
Ställda säkerheter971373504635741

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Åvestbo Bygg & Plåt AB 1,2 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 27,4 procent, och soliditeten var hög — 54,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Fagersta.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom plåtslageri-, bygg-, maskinentreprenader samt därmed förenliga verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Åvestbo Bygg & Plåt AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Åvestbo Bygg & Plåt AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Åvestbo Bygg & Plåt AB (556804-5289)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Åvestbo Bygg & Plåt AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2010-04-12
Bransch Takarbeten av plåt (SNI 43411)
Adress
Oppgårdsvägen 4, Oppgården, 737 91, Fagersta
Besök: Oppgårdsvägen 4 Oppgården, Fagersta
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad