Aktiebolag Örebro 54 sökningar
Avelux AB
Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
Omsättning 2025
560 tkr
−20,9 %Rörelsemarginal
43,8 %
−11,8 p.e.Soliditet
13,1 %
+0,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 560 | 708 | 700 | 510 | 370 | 562 | 1 088 | 1 462 |
| Rörelseresultat | 245 | 393 | 382 | 135 | 74 | 342 | 148 | 394 |
| Årets resultat | 4 | 60 | 38 | −79 | −41 | 145 | 100 | 190 |
| Eget kapital | 691 | 687 | 626 | 588 | 668 | 709 | 564 | 464 |
| Balansomslutning | 5 258 | 5 562 | 5 776 | 6 015 | 6 347 | 3 440 | 3 606 | 3 922 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 560 | 708 | 700 | 510 | 370 | 562 | 1 088 | 1 462 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 121 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 273 | 273 | 273 | 273 | 148 | 121 | 0 | 121 |
| Övriga externa kostnader | 42 | 41 | 45 | 101 | 148 | 91 | 107 | 159 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | −8 | −712 | −788 |
| Rörelseresultat | 245 | 393 | 382 | 135 | 74 | 342 | 148 | 394 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 242 | 334 | 345 | 214 | 175 | 97 | 96 | 101 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 | 60 | 38 | −79 | −101 | 245 | 53 | 293 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 | −60 | 75 | −50 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 28 | 54 |
| Årets resultat | 4 | 60 | 38 | −79 | −41 | 145 | 100 | 190 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 054 | 5 327 | 5 601 | 5 874 | 6 148 | 2 800 | 2 921 | 3 043 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 139 | 318 |
| Kortfristiga fordringar | 93 | 77 | 73 | 88 | 137 | 74 | 10 | 9 |
| Kassa och bank | 111 | 158 | 102 | 53 | 62 | 566 | 535 | 552 |
| Omsättningstillgångar | 204 | 235 | 175 | 142 | 199 | 640 | 684 | 879 |
| Summa tillgångar | 5 258 | 5 562 | 5 776 | 6 015 | 6 347 | 3 440 | 3 606 | 3 922 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 637 | 577 | 538 | 617 | 659 | 514 | 414 | 224 |
| Eget kapital | 691 | 687 | 626 | 588 | 668 | 709 | 564 | 464 |
| Justerat eget kapital | 691 | 687 | 626 | 588 | 668 | 757 | 564 | 524 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 | 0 | 75 |
| Långfristiga skulder | 4 222 | 4 511 | 4 801 | 5 090 | 5 380 | 2 402 | 2 562 | 2 721 |
| Kortfristiga skulder | 345 | 364 | 349 | 337 | 299 | 269 | 480 | 662 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 258 | 5 562 | 5 776 | 6 015 | 6 347 | 3 440 | 3 606 | 3 922 |
| Ställda säkerheter | 5 842 | 5 842 | 5 842 | 5 842 | 5 842 | 3 200 | 3 200 | 3 000 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 966 granskade bolag ligger Avelux AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 560 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 43,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 13,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 21 procent. Sätet finns i Örebro.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva import och försäljning av biltillbehör, personaluthyrning, fastighetsförvaltning och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Per Roos (f. 1968) Verkställande direktör
Styrelse
- Per Roos (f. 1968) Styrelseledamot
- Ola Karlsson (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-09-18 |
|---|---|
| Adress | Hangarvägen 14, 702 26, Örebro Besök: Hangarvägen 14, Örebro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |