starkabolag.se

Aktiebolag Luleå

Automotive Luleå Cars Aktiebolag

90 sökningar

Omsättning 2025

7,8 mkr

−18,3 %
Rörelsemarginal

0,1 %

−3,0 p.e.
Soliditet

1,7 %

−4,5 p.e.
Anställda

2

+100,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning7 7689 5136 7956 6363 825
Rörelseresultat4295−18122130
Årets resultat−23398−11181
Eget kapital4914850161153
Balansomslutning2 8262 3841 4321 1641 251
Anställda21210
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning7 7689 5136 7956 6363 825
Personalkostnader5738121 131408145
Övriga externa kostnader978924466544224
Övriga rörelseposter, netto−6 213−7 482−5 379−5 662−3 326
Rörelseresultat4295−18122130
Ränteintäkter163011——
Räntekostnader243130683216
Resultat efter finansiella poster−222196−256−10114
Bokslutsdispositioner005720−30
Koncernbidrag0−97880−80
Skatt110022
Årets resultat−23398−11181

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar1281622973030
Varulager2 1641 4318158401 074
Kortfristiga fordringar44572817117156
Kassa och bank896314912391
Omsättningstillgångar2 6982 2221 1351 1341 221
Summa tillgångar2 8262 3841 4321 1641 251
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat98011110352
Eget kapital4914850161153
Justerat eget kapital4914850206214
Obeskattade reserver0005777
Långfristiga skulder995489697290408
Kortfristiga skulder1 7821 747685656613
Summa eget kapital och skulder2 8262 3841 4321 1641 251
Ansvarsförbindelser0005050

Verksamhet

Automotive Luleå Cars Aktiebolag omsatte 7,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 0,1 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 1,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 18 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Luleå.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Handel med personbilar och lätta motorfordon

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Automotive Luleå Cars Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Automotive Luleå Cars Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Automotive Luleå Cars Aktiebolag (559108-1178)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Koncern

Moderbolag Swiftcore AB (559429-4851)
Koncernmoder Swiftcore AB (559429-4851)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2017-04-07
Bransch Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811)
Adress
Fabriksvägen 18, 972 54, Luleå
Besök: Fabriksvägen 18, Luleå
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad