Aktiebolag Stockholm
AtrimusRX AB
188 sökningar
99,6 mkr
−35,5 %3,3 %
−11,7 p.e.75,1 %
+9,8 p.e.10
−9,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 99 612 | 154 444 | 297 454 | 189 762 | 157 137 | 139 262 | 74 120 | 61 090 |
| Rörelseresultat | 3 336 | 23 190 | 53 904 | 39 925 | 26 629 | 62 130 | 16 234 | 8 271 |
| Årets resultat | 1 807 | 15 512 | 40 893 | 31 659 | 21 177 | 48 785 | 12 567 | 6 312 |
| Eget kapital | 44 595 | 42 788 | 47 276 | 36 383 | 24 724 | 49 947 | 12 662 | 7 595 |
| Balansomslutning | 59 357 | 65 522 | 105 587 | 59 019 | 64 986 | 65 555 | 24 193 | 19 961 |
| Anställda | 10 | 11 | 7 | 7 | 9 | 8 | 8 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 99 612 | 154 444 | 297 454 | 189 762 | 157 137 | 139 262 | 74 120 | 61 090 |
| Personalkostnader | 8 357 | 8 648 | 6 999 | 8 111 | 8 893 | 6 906 | 6 132 | 3 878 |
| Av- och nedskrivningar | 1 283 | 585 | 502 | 587 | 548 | 303 | 266 | 200 |
| Övriga externa kostnader | 8 865 | 10 555 | 4 551 | 4 000 | 3 506 | 3 092 | 3 741 | 5 790 |
| Övriga rörelseposter, netto | −77 771 | −111 466 | −231 498 | −137 139 | −117 561 | −66 831 | −47 747 | −42 951 |
| Rörelseresultat | 3 336 | 23 190 | 53 904 | 39 925 | 26 629 | 62 130 | 16 234 | 8 271 |
| Ränteintäkter | 410 | 3 652 | 132 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 299 | 329 | 2 512 | 86 | 94 | 97 | 60 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 447 | 26 513 | 51 524 | 39 887 | 26 688 | 62 084 | 16 111 | 7 950 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −6 799 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 641 | 4 202 | 10 631 | 8 228 | 5 511 | 13 299 | 3 543 | 1 638 |
| Årets resultat | 1 807 | 15 512 | 40 893 | 31 659 | 21 177 | 48 785 | 12 567 | 6 312 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 881 | 4 661 | 1 149 | 1 288 | 1 823 | 1 546 | 1 110 | 833 |
| Varulager | 4 902 | 7 147 | 7 366 | 8 996 | 6 939 | 4 877 | 3 253 | 2 420 |
| Kortfristiga fordringar | 23 340 | 22 054 | 86 964 | 43 002 | 22 689 | 12 522 | 8 458 | 7 827 |
| Kassa och bank | 21 234 | 31 660 | 10 108 | 5 733 | 33 535 | 46 611 | 11 372 | 8 881 |
| Omsättningstillgångar | 55 476 | 60 861 | 104 439 | 57 732 | 63 163 | 64 009 | 23 083 | 19 128 |
| Summa tillgångar | 59 357 | 65 522 | 105 587 | 59 019 | 64 986 | 65 555 | 24 193 | 19 961 |
| Aktiekapital | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 71 | 71 |
| Balanserat resultat | 41 783 | 26 271 | 5 378 | 3 719 | 2 542 | 157 | −949 | 279 |
| Eget kapital | 44 595 | 42 788 | 47 276 | 36 383 | 24 724 | 49 947 | 12 662 | 7 595 |
| Justerat eget kapital | 49 993 | 48 186 | 47 276 | 36 383 | 24 724 | 49 947 | 12 662 | 7 595 |
| Obeskattade reserver | 6 799 | 6 799 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 139 |
| Kortfristiga skulder | 7 963 | 15 935 | 58 311 | 22 636 | 40 262 | 15 608 | 11 531 | 7 227 |
| Summa eget kapital och skulder | 59 357 | 65 522 | 105 587 | 59 019 | 64 986 | 65 555 | 24 193 | 19 961 |
| Ställda säkerheter | 0 | 10 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 1 500 |
| Ansvarsförbindelser | 950 | 950 | 950 | 950 | 950 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 288 bolag som granskas inom samma bransch hamnar AtrimusRX AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 99,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,3 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 75,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 36 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva handel med läkemedel och apoteksvaror.
Styrelse & ledning
- Nicky Zandieh Nadem (f. 1985) Verkställande direktör
- Nicky Zandieh Nadem (f. 1985) Styrelseledamot
- Fariba Seyed Mozaffari (f. 1956) Styrelsesuppleant
- Madeleine Ausinsch Beijer (f. 1985) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Zennet Investments AB (559061-4607) |
|---|---|
| Koncernmoder | Zennet Investments AB (559061-4607) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-06-10 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror (SNI 46460) |
| Adress | Hammarbacken 6A, 191 49, Sollentuna Besök: Hammarbacken 6 A 5tr, Sollentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |