starkabolag.se

Aktiebolag Falkenberg

Ätrans Ekonomitjänst AB

134 sökningar

Omsättning 2025

1 mkr

+1,2 %
Rörelsemarginal

12,6 %

+1,5 p.e.
Soliditet

74,8 %

−2,1 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 0461 034860868991
Rörelseresultat13211511213452
Årets resultat7869816320
Eget kapital353375407326262
Balansomslutning5585376939801 064
Anställda11112
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1 0461 034860868991
Personalkostnader547505490577753
Övriga externa kostnader367414258157185
Rörelseresultat13211511213452
Räntekostnader00103532
Resultat efter finansiella poster1321151029920
Bokslutsdispositioner−33−280−200
Skatt211821160
Årets resultat7869816320

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Kortfristiga fordringar2733596489801 064
Kassa och bank2851784500
Omsättningstillgångar5585376939801 064
Summa tillgångar5585376939801 064
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat175206226163142
Eget kapital353375407326262
Justerat eget kapital417413423342262
Obeskattade reserver814820200
Långfristiga skulder01117512653
Kortfristiga skulder124113149122149
Summa eget kapital och skulder5585376939801 064
Ställda säkerheter500500500500500

Verksamhet

Ätrans Ekonomitjänst AB omsatte 1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 473 tusen kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 12,6 procent, och soliditeten var hög — 74,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Falkenberg.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva redovisningsbyrå, ekonomisk konsultation, hantera värdepapper, förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Ätrans Ekonomitjänst AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Ätrans Ekonomitjänst AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Ätrans Ekonomitjänst AB (556259-6303)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Ätrans Ekonomitjänst AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1985-05-20
Bransch Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201)
Adress
Köpmansgatan 3A, 311 30, Falkenberg
Besök: Köpmansgatan 3 A, Falkenberg
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad