Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Ätpunkt Flight AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Ätpunkt Flight AB minskade omsättningen med 34 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är −11,0 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 3,4 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 13 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 892 | 5 019 | 3 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −34,3 % | 5 607 | 5 658 | 1 % |
| Rörelsemarginal | −11,0 % | 5 458 | 5 655 | 3 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 % | 4 265 | 5 658 | 25 % |
| Soliditet | 3,4 % | 5 582 | 5 645 | 1 % |
| Nettoomsättning per anställd | 707 tkr | 5 480 | 5 658 | 3 % |
| Rörelseresultat per anställd | −78 tkr | 5 336 | 5 658 | 6 % |
| Nettoomsättning | 9 186 tkr | 2 594 | 5 658 | 54 % |
| Rörelseresultat | −1 013 tkr | 5 454 | 5 658 | 4 % |
| Antal anställda | 13 | 970 | 5 658 | 83 % |
Södermanlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 714 | 1 735 | 1 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −34,3 % | 1 840 | 1 897 | 3 % |
| Rörelsemarginal | −11,0 % | 1 802 | 1 896 | 5 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 % | 1 358 | 1 897 | 28 % |
| Soliditet | 3,4 % | 1 880 | 1 896 | 1 % |
| Nettoomsättning per anställd | 707 tkr | 1 837 | 1 897 | 3 % |
| Rörelseresultat per anställd | −78 tkr | 1 702 | 1 897 | 10 % |
| Nettoomsättning | 9 186 tkr | 1 238 | 1 897 | 35 % |
| Rörelseresultat | −1 013 tkr | 1 767 | 1 897 | 7 % |
| Antal anställda | 13 | 483 | 1 897 | 75 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 77 599 | 78 286 | 1 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −34,3 % | 84 545 | 87 562 | 3 % |
| Rörelsemarginal | −11,0 % | 82 619 | 87 475 | 6 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 % | 62 975 | 87 581 | 28 % |
| Soliditet | 3,4 % | 86 081 | 87 381 | 1 % |
| Nettoomsättning per anställd | 707 tkr | 84 258 | 87 582 | 4 % |
| Rörelseresultat per anställd | −78 tkr | 78 452 | 87 582 | 10 % |
| Nettoomsättning | 9 186 tkr | 61 371 | 87 582 | 30 % |
| Rörelseresultat | −1 013 tkr | 79 903 | 87 582 | 9 % |
| Antal anställda | 13 | 27 399 | 87 582 | 69 % |