Aktiebolag Arboga
ATEI Transport AB
13 sökningar
Omsättning 2025
1,2 mkr
+6,3 %Rörelsemarginal
21,2 %
+0,9 p.e.Soliditet
86,6 %
+9,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 190 | 1 120 | 1 102 | 557 |
| Rörelseresultat | 252 | 227 | 202 | 140 |
| Årets resultat | 198 | 178 | 157 | 108 |
| Eget kapital | 466 | 368 | 290 | 133 |
| Balansomslutning | 538 | 478 | 434 | 492 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 190 | 1 120 | 1 102 | 557 |
| Personalkostnader | 461 | 446 | 380 | 138 |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 44 | 44 | 41 |
| Övriga externa kostnader | 441 | 410 | 491 | 238 |
| Övriga rörelseposter, netto | 8 | 7 | 15 | — |
| Rörelseresultat | 252 | 227 | 202 | 140 |
| Räntekostnader | 2 | 1 | 2 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 250 | 225 | 199 | 136 |
| Skatt | 52 | 47 | 42 | 28 |
| Årets resultat | 198 | 178 | 157 | 108 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 46 | 89 | 133 | 176 |
| Kortfristiga fordringar | 192 | 201 | 171 | 173 |
| Kassa och bank | 300 | 188 | 130 | 143 |
| Omsättningstillgångar | 492 | 389 | 301 | 316 |
| Summa tillgångar | 538 | 478 | 434 | 492 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 243 | 165 | 108 | 0 |
| Eget kapital | 466 | 368 | 290 | 133 |
| Justerat eget kapital | 466 | 368 | 290 | 133 |
| Kortfristiga skulder | 72 | 110 | 144 | 359 |
| Summa eget kapital och skulder | 538 | 478 | 434 | 492 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 468 granskade bolag ligger ATEI Transport AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 21,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 86,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Arboga.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva taxiverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Yonas Asmerom Tesfay (f. 1982) Styrelseledamot
- Yrgalem Goitom (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-01-20 |
|---|---|
| Bransch | Passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330) |
| Adress | Kapellgatan 24b, 732 45, Arboga Besök: Kapellgatan 24 B, Arboga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |