Aktiebolag Stockholm
Assertion AB
35 sökningar
Omsättning 2025
1,4 mkr
+160,1 %Rörelsemarginal
23,2 %
−40,4 p.e.Soliditet
53,8 %
−3,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 394 | 536 | 0 | 1 241 |
| Rörelseresultat | 323 | 341 | −120 | 322 |
| Årets resultat | 193 | 274 | −24 | 176 |
| Eget kapital | 374 | 287 | 13 | 201 |
| Balansomslutning | 695 | 497 | 33 | 475 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 394 | 536 | 0 | 1 241 |
| Personalkostnader | 992 | 139 | 89 | 883 |
| Övriga externa kostnader | 79 | 56 | 31 | 36 |
| Rörelseresultat | 323 | 341 | −120 | 322 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 323 | 341 | −120 | 322 |
| Bokslutsdispositioner | −80 | 0 | 100 | −100 |
| Skatt | 50 | 66 | 4 | 46 |
| Årets resultat | 193 | 274 | −24 | 176 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 91 | 350 | 16 | 153 |
| Kassa och bank | 404 | 147 | 17 | 322 |
| Omsättningstillgångar | 695 | 497 | 33 | 475 |
| Summa tillgångar | 695 | 497 | 33 | 475 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 161 | −12 | 7 | 0 |
| Eget kapital | 374 | 287 | 13 | 201 |
| Justerat eget kapital | 438 | 287 | 13 | 280 |
| Obeskattade reserver | 80 | 0 | 0 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 241 | 210 | 20 | 174 |
| Summa eget kapital och skulder | 695 | 497 | 33 | 475 |
| Ansvarsförbindelser | 5 | 5 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 19 615 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Assertion AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 23,2 procent, och soliditeten var hög — 53,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 160 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT, mjukvara utveckling och elektronik.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Dieter Van de Walle (f. 1983) Styrelseledamot
- Daniela Montalbano (f. 1986) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-01-04 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Gullmarsvägen 56, 120 39, Årsta Besök: Gullmarsvägen 56, Årsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |