Aktiebolag Stockholm
Askin Advanced Skincare AB
10 sökningar
1,1 mkr
+65,1 %21,1 %
−4,3 p.e.52,8 %
+15,4 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1 065 | 645 |
| Rörelseresultat | 225 | 164 |
| Årets resultat | 133 | 130 |
| Eget kapital | 313 | 180 |
| Balansomslutning | 593 | 481 |
| Anställda | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 065 | 645 |
| Personalkostnader | 291 | 119 |
| Av- och nedskrivningar | 79 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 210 | 117 |
| Övriga rörelseposter, netto | −260 | −230 |
| Rörelseresultat | 225 | 164 |
| Resultat efter finansiella poster | 225 | 164 |
| Bokslutsdispositioner | −57 | 0 |
| Skatt | 35 | 34 |
| Årets resultat | 133 | 130 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 302 | 193 |
| Varulager | 126 | 84 |
| Kortfristiga fordringar | 100 | 11 |
| Kassa och bank | 65 | 193 |
| Omsättningstillgångar | 291 | 288 |
| Summa tillgångar | 593 | 481 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 130 | 0 |
| Eget kapital | 313 | 180 |
| Justerat eget kapital | 358 | 180 |
| Obeskattade reserver | 57 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 223 | 301 |
| Summa eget kapital och skulder | 593 | 481 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 987 granskade bolag ligger Askin Advanced Skincare AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 21,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 52,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 65 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva hudvård, försäljning av hudvårdsprodukter, yogainstruktion, massage, utbildning, konsultverksamhet inom ovanstående områden samt förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Martina Oljans (f. 1981) Styrelseledamot
- Marcus Widmark (f. 1977) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2024-02-15 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Sturegatan 56, Lgh 1501, 114 36, Stockholm Besök: Sturegatan 56 LGH 1501, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |